Eesti Energia eksjuht kriitiline: õlitehase raha peaks panema mujale

Andres Sutt Eesti Panga asepresidendina.

FOTO: Peeter Langovits

Riigikogu rahanduskomisjoni liige ja Eesti Energia endine juhatuse liige leiab, et maksumaksja raha uhamine uude õlitehasse pole praegu hea idee. 

«Valitsuse otsus suurendada Eesti Energia kapitali 125 miljoni võrra uue õlitehase rahastamiseks on vastutustundetu – see ei lahenda mitte ühtegi Eesti majanduse pakilist probleemi,» kritiseeris reformierakondlane valitsuse tänast otsust.

Tema sõnul peaks riik täna investeerima kiire mõjuga lühiajalistesse ja ajutistesse majanduse toetusmeetmetesse, mitte spekulatiivsesse, kõrge riskiga õlitehasesse. Ühelt poolt viib suurinvesteering Eesti eelarve suuremasse miinusesse, teisalt võiks seda raha kulutada praegu otstarbekamalt. Näiteks saaks töötukassa selle raha eest maksta töö kaotanud inimestele ühe kuu jooksul 70 protsenti nende sissetulekust, juhtis Sutt tähelepanu.

Vähim, mida praeguses kriisiolukorras oleks pidanud Suti hinnangul tegema, on otsustamise edasilükkamine. «Siin on küsimus ka, kuidas on Eesti Energia juhatus ja nõukogu täitnud oma hoolsuskohustust ning hinnanud koroonakriisi kontekstis projektiga seotud riske.»

«Õlitehase majanduslikku vajalikkust ja perspektiivi peaksime hindama, siis kui koroonakriis on läbi. Siis on meil mingi ettekujutus majanduse taastumisest ning kriisijärgsetest jõujoontest. Eesti riigil on hetkel suur hulk teisi vajadusi ja võimalusi, kus nii suurt rahasummat mõistlikumalt kasutada,» märkis riigikogulane.

Tagasi üles