Listeeriabakteriga võitlev M.V.Wool koondab 125 töötajat

Vasakult M.V.Wooli asutaja Mati Vetevool ja tema lapsed Meelis ja Moonika Vetevool.

FOTO: Tairo Lutter

Listeeriaskandaali keskmesse sattunud kalatootja M.V.Wool AS koondab 125 töötajat. Kas ettevõte üldse enam kunagi jätkab, pole veel teada. 

Peale veterinaar- ja toiduameti (VTA) ettekirjutust, millega amet peatas novembri lõpus ettevõtte kahe tehase tegevuse, esitas M.V.Wool töötukassale teate kollektiivsest koondamisest. Koondamisega alustatakse 14. detsembril. Tööle jääb alles 15 inimest, et hoida firma miinimumtasemel töös. Näiteks sai firma esialgse õiguskaitse käigus jätkata külmlao pidamist

Kalakuningaks tituleeritud Mati Vetevoolu asutatud perefirma jätkab kuni käesoleva nädala lõpuni Harku ja Vihterpalu tehaste süvapuhastust, mis algas pärast sulgemisotsust. Nad ootavad VTAd vahetult pärast süvapuhastust võtma uusi listeeriaproove.

«Käimasolev süvapuhastus ning listeeriaga võitlemise tegevuskava ei anna M.V.Woolile paraku garantiid, et ametnikud lubavad lähiajal ettevõttel tegevust jätkata,» põhjendas M.V.Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool koondamisotsust.

Perefirma saatus noateral

Ta rõhutas, et ükski nende valmistoode pole ületanud Euroopa Liidus kehtestatud listeeria piirnormi, samuti on VTA avalikkusele kinnitanud, et tarbijateni jõudev toit on ohutu. Lisaks pole teadaolevalt ükski inimene haigestunud Eestis listeeriabakteri tüvesse ST1247, mida peetakse ohtlikuks. 

«Meie ressursid on ammendumas ja peame seda olukorda ka töötajatele tunnistama,» tunnistas Vetevool.

Ta lisas, et VTA ülesanne on selgitada, kuidas on nende drastilised sammud seotud rahva tervise või toiduohutusega olukorras, kus listeeriabakter on üldlevinud ja esineb kõikjal looduses.

«Lõplikult ei saa välistada ettevõtte tegevuse taastamist, aga hetkel me ei tea, kas see toimub käesoleval või järgmisel kuul või üldsegi mitte,» lõpetas Vetevool.

VTA: bakter elab tehases edasi

VTA on varem avaldanud 30-leheküljelise põhjaliku ettekirjutuse, kus nad selgitavad, miks nad M.V.Wooli tehased kinni panid. VTA on seisukohal, et ettevõte tegevused haiguspuhanguid ja surmasid põhjustanud listeeriatüve ST1247 hävitamiseks pole olnud piisavad.

Seda tõestab nende sõnul ka viimane, oktoobri lõpus võetud listeeriaproov, mille tüve määramisel leiti taas mitmeid surmajuhtumeid põhjustanud tüvi ST1247. Ehkki M.V.Woolil on õigus, et tänavu pole keegi konkreetsesse tüvesse haigestunud, leiavad nad, et oht on endiselt olemas. Näiteks Euroopas on tänavu sellesse tüvesse surnud kaks inimest. 

M.V.Wooli tehastele on kehtestatud listeeria nulltolerants, kuid sellest hoolimata on ka pärast tehastes toimunud suurpuhastust leidnud VTA listeeriat. Ettevõte saab alusta taastootmist juhul, kui on ametile tõendanud, et käitlemine on nõuetekohane ning konkreetne oht on kõrvaldatud.  

Kuri bakteritüvi

VTA on ainuüksi sel aastal avastanud M.V.Wooli Harku tehasest listeeriabakterit 18 ja Vihterpalu tehases 8 korral. Amet on leiud saatnud sekveneerimisele – selle käigus määratakse bakteri konkreetne tüvi – ning leidnud 35 korral (kõik tooted ja tehaseleiud mitme aasta jooksul kokku-toim), et tüveks on ST1247. VTA vaatas samamoodi sisse ka varem tehtud proovidesse ning tegi järelduse, et kurja juureks kuulutatud tüvi on tehastes pesitsenud juba enam kui kaks aastat.

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) saatis tänavu märtsis VTA-le kirja, kus seisis, et just see tüvi on viies Euroopa riigis põhjustanud 15 haiguspuhangut, mille käigus on inimesed hukkunud. See on tõsine asi. ST1247 peetakse kõrgema patogeensusega tüveks, millel on võrreldes teiste sarnastega suurem võimalus ellu jääda ja kasvada. Seetõttu peetakse seda tihti ohtlikumaks kui teisi listeeriatüvesid.

Tagasi üles