Galerii: Swedbanki Rumeenia afääris kõrvetada saanud investorid avaldasid meelt

Swedbanki Rumeenia afääris raha kaotanud püüdsid Stenbocki maja ees korraldatud meeleavaldusega pälvida panga tippjuhtkonna tähelepanu.

Rumeenia kinnisvarasse investeerinud ja raha kaotanud investorid parkisid eile protesti märgiks auto kirjaga «Hea Göran, kuhu Swedbank Eesti investorite raha kaotas?» Swedbanki Tallinna peakontori ette.

Tänasel meeleavaldusel piketeeriti plakatitega, millel oli kirjas, et Swedbanki nõukogu esimees Göran Persson on väikeaktsionäride ainuke lootus ning tuletati meelde, et investorid kaotasid Rumeenia afääris 8,4 miljonit eurot.

Aktsioonidega tahavad investorid eeskätt püüda Rootsi ekspeaministri ja Swedbanki praeguse nõukogu esimehe Perssoni tähelepanu, kes tuli Eestisse kahepäevasele visiidile, et kohtuda nii peaminister Jüri Ratase kui ka Eesti Panga ja finantsinspektsiooni esindajatega.

Pika habemega Rumeenia afääri võiks lühidalt kokku võttes kirjeldada järgmiselt: enam kui 200 eestlast investeeris 2007. aastal Swedbanki vahendusel 8,5 miljonit eurot Rumeenia kinnisvarasse. Investeering oli korraldatud Peep Aaviksoo firma IPC Romanian Land Portfolio OÜ kaudu, mis hiljem nimetati Nord Hill Land Portfolioks.

Kuigi investoritele lubati kinnisvaralt korralikku tootlust, läks kogu projekt vett vedama ja eestlased jäid sisuliselt rahast ilma. Pahaste investorite hinnangul ei täitnud Swedbank investeerimisvõimalust vahendades hoolsuskohustust ja sellest lähtuvalt peaks investeeringu eest vastutama. 

Swedbank on varem investorite kriitikale vastanud, et nad pole Rumeenia kinnisvaraportfelli juhtinud ning suure hulga investorite esindajana on neil olnud ettevõtte nõukogus üks võrdse hääleõigusega liikmetest, millega nende osalus piirdub.

Swedbanki ja investorite vaidlus luhtaläinud investeeringute üle jätkub kohtus.

Tagasi üles