iDeal kampaania

Kuidas teha äri Brasiilias?

Brasiilia president Dilma Rousseff.

FOTO: SCANPIX

Järgmisel nädalal Tallinnas toimuval IATTO Maailma Ekspordikonverentsil on üks päev pühendatud sellele, et õppida tegema äri suure arenguperspektiiviga riikides. Konverentsil esinev Rahvusvahelise Kaubanduskoja (ICC) asepresident Marcelo Vianna selgitab, mida tuleks teada enne, kui asuda äri tegema maailma ühe suurima ja kiiresti kasvava majandusega Brasiilias.

Esiteks, Brasiilia on pindalalt maailma viies riik, kus elab 192 miljonit inimest ja kus räägitakse portugali keelt.  

Äriinimestele peaks olema huvipakkuv asjaolu, et sealne töötuse määr on aasta-aastalt kahanenud ja ulatub täna vaid 5,2 protsendini.

Samal ajal, kui aastane inflatsioon ulatus 4,5 protsendini, läks Brasiilia 2011. aastal oma sisemajanduse kogutoodangu mahuga mööda Ühendkuningriikidest ja platseerus 2,492 triljoni dollariga maailma suuruselt kuuendaks majanduseks. Hinnanguliselt kuulub täna Brasiilias keskklassi ligi 30 miljonit inimest ja just see grupp veab pidevalt üles riigisisest tarbimist.

Millised on kultuurilised eripärad?

Pereväärtused ja inimsuhted: Brasiilias on perekond ja isiklikud sõprussuhted alati tähtsamad ärisuhetest. Brasiillased töötavad sageli koos perekonniti, sest nende jaoks on äri võimalik vaid inimestega, keda nad tunnevad ja usaldavad. Seega tuleks ka silmas pidada, et enne ärikontaktideni jõudmist tuleb oma partneritega palju aega koos veeta ja isiklikke lähedasi suhteid luua.

Probleemide vältimiseks tuleks samuti pühendada aega sellele, et õppida tundma õigeid inimesi, kelle nimel ja arvamusel on ühiskonnas suur kaal.

Aeg: Brasiilias pole ajast kinnipidamine ja punktuaalsus olulised. Seepärast tasub varuda aega erinevateks kohtumisteks, sest eelmised võivad alata hiljem, kesta kauem, jne. Kuna brasiillastele meeldib suhtlemine, võivad nad hommikukohvi või lõunasöökide juures peetavatel nõupidamistel veeta mitmeid tunde.

Hierarhia: Brasiilia on endiselt väga tugeva hierarhia ja klassikuuluvusega ühiskond. Otsuseid võtavad firmades vastu üldjuhul vaid meestest tippjuhid.

 Tervitused: Brasiilias tervitatakse kättpidi ametlikel kohtumistel, mitteametlikel aga lisatakse meeste-naiste vahelisele tervitusele ka paar põsemusi ja kerge embamine. Kui kohtate kedagi esmakordselt, oleks viisakas öelda «muito prazer» (minu lugupidamine). Väljendeid, nagu «como vai» ja «tudo bem» kasutatakse juba varasemate tuttavate tervitamisel.

Mida oleks eestlastel võimalik kohvi, suhkru ja nafta maale Brasiiliasse teenuste ja toodete näol eksportida, võib lähemalt kuulda IATTO Maailma Ekspordikonverentsil 12-14. septembril.  Maailma ekspordikonverentsi kaasrahastab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles