SEB: majanduskasv on kohaliku tarbija õlul

SEB Pank.

FOTO: Peeter Langovits.

SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe märgib nädalakommentaaris, et vaatamata ekspordi nõrgenemisele on sisemaised tarbijad majanduskasvu veel üsna tugevana hoidnud.

«Majanduskasvu aeglustumine on kooskõlas meie nägemusega, et majandusraskused Euroopas avaldavad üsna kindlalt ka Eestile negatiivset mõju,» kommenteeris Arumäe esimese kvartali 3,9-protsendilist majanduskasvu. «Meie peamised eksporditurud  Põhjamaad on märkimisväärselt jahtumas ning see mõju on kandumas ning süveneb veelgi edaspidi ka Eestisse.»

Majanduskasvu aeglustumine oli Arumäe sõnul tingitud peamiselt ekspordi nõrgenemisest, mis mõjutas väga tugevalt töötlevat tööstust ning viis selle lisandväärtuse kasvu negatiivseks. Samal ajal hoidsid aga sisemaised tarbijad majanduskasvu veel üsna tugeva, mis avaldus jaekaubanduse ja ehitussektori lisandväärtuses. «Tegelikult on kodumaised tarbijad majanduse isegi tõusule vedanud, võrreldes eelmise kvartaliga (0,5 protsenti), samas kui eelmise aasta viimases kvartalis majandus kahanes veidi (-0,2 protsenti),» lisas Arumäe.

«Ilmselt näeme veel vähemasti kahel järgneval kvartalil kahanevaid aastaseid majanduskasvu numbreid, aasta viimases kvartalis võib tulla väike elavnemine,» prognoosis Arumäe.

Tagasi üles