360 KRAADI lugu: ettevõtlus nõuab palju, ent annab veel rohkem tagasi

Copy
Foto: 360 kraadi

Ettevõtlus nõuab palju, ent annab veel rohkem tagasi, leiab 360 KRAADI partner Taavi Puuorg. Ehkki töö on tema jaoks hobi – ning vastupidi –, teab Puuorg omast kogemusest, mida peaks alustav ettevõtja enda heaolu nimel meeles pidama.

Seiklusfirma 360 KRAADI on ligi 20 tegutsemisaasta jooksul kasvanud Eesti turu ainsast pakkujast üheks tuntuimaks selle ala ettevõtteks Eestis. Ettevõtte nimes peitub omajagu tõtt, sest pakub tõepoolest 360 kraadi ulatuses teenuseid – loodusmatkadest seiklusüritusteni, suvepäevadest  rätseplahendusega eriüritusteni. 2019. aastal sai ettevõtte jaoks alguse uus ajajärk, kui 360 KRAADI liitus üritusturundusettevõte Frank Eventsiga. Just selle sammuga sai alguse seiklusfirma ühine teekond Taavi Puuorgiga, kellest sai ettevõtte partner.

Hea tervis on ettevõtluse eeltingimus

Ehkki Puuorgil on pikaaegne kogemus üritusturundusest müügivaldkonnani ja erasektorist ettevõtluseni, tõdeb ta sellele ajale tagasi mõeldes, et kahe ettevõtte liitumisega kaasnenud väljakutsed ja isiklik areng sarnanesid tema esimeste ülikooliaegsete katsetustega. „Algusaeg oli nagu pea ees tundmatusse vette hüppamine,“ räägib ta. „Olen läbi aastate puutunud kokku igasuguste huvitavate projektidega, ent see on kindlasti heas mõttes üks hullemaid asju, mis ma teinud läbi olen.“ Puuorg kirjeldab, kuidas müügi- ja ostuprotsesside, juriidika ja bürokraatia selgeks tegemine oli tema ja kaaslaste jaoks üks äärmiselt intensiivne õppimise aeg.

„Me tegelikult ju ei hoomanud mahtu, mis kõik selle taga on ning mis tempo selles ettevõttes ja valdkonnas käib,“ arutleb ta. Lisaks faktilistele teadmistele on ettevõtlus sundinud Puuorgu ka iseennast tundma õppima. Ta selgitab, et on aastate jooksul seisnud silmitsi väga keeruliste olukordade ja otsustega. „Kindlasti pole see olnud lihtne, aga samas olen katsumustest tugevamana välja tulnud ning olles näinud väga palju erinevate valdkondade inimesi ja eripärasid, on mul tänu sellele ka tunduvalt lihtsam tegutseda.“ Alustavale ettevõtjale on tal oma kogemusest lähtuvalt üksjagu soovitusi, mis võiksid aidata samu vigu vältida. Heas korras tervis – nii füüsiline kui vaimne – on eduka ettevõtluse eeldus, rõhutab ta.

1. Usaldus viib arenguni

„360 KRAADI algusajal tegutsesin ma väga mitmel rindel korraga – panin kokku varustust, pesin autosid, tegin turundust ja müüki,“ räägib Puuorg. Justkui Hunt Kriimsilma üheksa ameti pidamine võib küll palju õpetada, ent kui rattasse kinni jääda, on tema sõnul sellest raske „elusana“ välja tulla. Kõik see on Puuorgile õpetanud usaldamist, mille olulisust rõhutab ta ka teistele alustavatele ettevõtjatele. „Selleks, et areng toimuks, on vaja kõrvale teisi inimesi. Teiste usaldamine oli minu enda jaoks alguses tohutult raske, aga kui olin tupikus, siis nägin, et see on tegelikult ainuõige võimalus.“

2. Tagasisidet ei tohiks võtta rünnakuna

„Tõenäoliselt kõige suurem viga, mida ma ise ettevõtjana teinud olen, on tagasiside hinge võtmine,“ räägib Puuorg. „Võtsin alguses kõikide enda pakutavate teenustele ja toodetele antud konstruktiivset tagasisidet hoopis rünnakuna.“ Ta selgitab, et tagasisidet enesesse võttes hakkab inimene põlema, kuniks pinge end ise kruvib ning läbipõlemiseni viib. „Kui keegi annab sulle ausat tagasisidet, lase see mööda külgi maha, pane kirja ning õpi sellest,“ soovitab ta teistele ettevõtjatele.

3. Aus suhtlus kui tasakaalu leidmise võti

Küllap on paljude ettevõtjate jaoks teada-tuntud proovikivi töö- ja eraelu klapitamine sellisel moel, et kõikidel osapooltel – ning ka ettevõtjal endal – hea oleks. Seda teab omast käest ka Puuorg, kes on pidanud enda sõnul perest üsna palju eemal olema. „Pere on ülimalt oluline, perest lähtuvalt peab ka ettevõte tegutsema,“ rõhutab ta. „Kuid tuleb ka oma elu elada – ei saa pidevalt ühte punkti kinni jääda.“ Puuorgi sõnul on tema puhul toiminud abikaasaga arutamine ning üheskoos selliste lahenduste leidmine, mis aitaksid mõlemad edasi areneda ja tööd teha – sest tegelikult on see kõik pere ühise eesmärgi nimel.

Kokkuvõttes leiab Puuorg, et ehkki ettevõtlus nõuab palju, annab see veel rohkem tagasi. „Olen lõpuks leidnud endale sellise koosluse, et minu töö on minu hobi ning minu hobi on mu töö,“ kinnitab ta.

KOMMENTAAR

Mihkel Joasoo
Mihkel Joasoo Foto: Tele2 Eesti

Kuidas alustava ettevõtjana mitte läbi põleda?

Mihkel Joasoo, Tele2 coach

Ettevõttega alustamine on põnev protsess, mis vajab palju energiat ja mõjutab teatud määral kogu elu. Kõik inimesed on oma eelduste ja olukordadega erinevad, kuid alustuseks soovitaksin selles tormis püsti püsimiseks:

  • panustada aega eneseteadlikkuse arendamisse;
  • hallata teadlikult oma energiat;
  • toetuda ka professionaalsele välisele abile.

Mis on eneseteadlikkus ja miks see vajalik on? Kui suudad sõnadesse panna näiteks enda isiklikke andeid, tugevusi, eelistatud õppeviise ja oma väärtuseid, siis lahenevad mitmed keerulised otsused justkui iseenesest ning väheneb tõenäosus, et jooksed mitu korda vastu sama seina. Selline teadlikkus nõuab aja mahavõtmist, et reflekteerida ja kogetu põhjal järeldusi teha.

Teadliku energiahalduse jaoks soovitan raamistikku 2003. aasta raamatust „The Power of Full Engagement“. See annab kasuliku mõttemudeli jätkusuutlikuks soorituseks vajalikest energiaharjumustest. Kui kulutad energiat, tuleb seda ka teadlikult taastada – nii füüsilise, emotsionaalse, mentaalse kui ka spirituaalse energia puhul. Sellistel teemadel saab õla alla panna näiteks professionaalne coach või mentor. Üksi võib selles tormis olla keeruline näha seda, kuhu oma alusega parasjagu triivid. Tõsisemal noodil, ületöötamise ja läbipõlemise kahtlusega, soovitan julgelt pöörduda oma perearsti poole ja konsulteerida vaimse tervise spetsialistiga. Kõigepealt endale hapnikumask ette ja siis teistele väärtust looma!

Loe rohkem Ärijuttude blogist!

Copy
Tagasi üles