Adam Rutherfordi kaasakiskuv ja mahukas teos käsitleb inimajalugu läbi geneetika

Copy
Dr Adam Rutherford.
Dr Adam Rutherford. Foto: Stephan Jakubowski

Kirjastus Tänapäev on välja andnud populaarse geeniteadlase dr Adam Rutherfordi ambitsioonika populaarteadusliku teose «Kõigi kunagi elanute lühiajalugu», mille on eesti keelde tõlkinud Lauri Liiders.

Adam Rutherford, «Kõigi kunagi elanute lühiajalugu».
Adam Rutherford, «Kõigi kunagi elanute lühiajalugu». Foto: Kirjastus Tänapäev

«See lugu jutustab sinust. See on lugu sellest, kes sa oled ja kuidas sa selliseks said. See on su isiklik lugu, kuna sinus kehastunud elu edasikandumise rada on unikaalne, ja sama kehtib kõigi kunagi elanud inimeste kohta,» seisab raamatu tutvustuses. «Kuid see on ka meie ühine lugu, sest me kõik kanname oma geenides kogu oma liigi ajalugu: sünde ja surmi, haigusi, sõda ja näljahädasid, rändeid ja ohtralt seksi.»

Alates 2001. aastast, kui teadlastel õnnestus esmakordselt inimgenoomi lugeda, on sellest saanud kõiksugu väidete ja vastuväidete, müütide ja oletuste ammendamatu allikas. Adam Rutherford on aga seisukohal, et peaksime vaatama oma genoomi mitte kui käsiraamatut, vaid hoopis kui eepilist poeemi. DNA määrab meie kui individuaalide kohta palju vähem, kui oleme siiani uskunud, aga see on tohult oluline meie kui liigi sisukohast.

Oma kaasakiskuvas rännakus üle geneetika aina laienevate maastike selgitab autor, mida geenid räägivad meile tänapäeval ajaloo kohta, ja mida kõneleb ajalugu geenidest. Neandertallastest mõrvadeni, punapeadest rassini, surnud kuningatest katkuni, evolutsioonist epigeneetikani – see on tõeliselt valgustav ja paljastav portree sellest, kes me oleme ja kuidas me endaks saime.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles