Hoiatus: ka leebe koroonaviiruse läbipõdemine võib tuua ajukahjustusi

Pilt on illustreeriv. FOTO: Mark Felix /AFP /Scanpix

Ühendkuningriigi teadlaste avaldatud uuringust selgub, et vaid kerge nakkusega pääsenud või juba paranevate Covid-19 patsientide seas esineb tõsiseid ja võimalik, et ka eluohtlikke ajukahjustusi.

Tegu on tõsise hoiatusega, et arstid võivad Covid-19 patsientide ravil jätta kahe silma vahele väga tõsised tüsistused.

Kolmapäeval avaldatud uuring hõlmas 40 patsienti, kellel esines lisaks tavapärastele haigustunnustele nii ajupõletikku, deliiriumit, närvikahjustusi kui ka insulte. Kõik need koonduvad hajutatud ägeda entsefalomüeliidi nimetuse alla.

Mõnel juhul olidki neuroloogilised vaegused patsiendi esimene ja peamine haigestumise sümptom. Tosinal patsiendil oli ka kesknärvisüsteemi põletikke, kümneil kaasnes ajuhaigustega deliirium või psühhoos ning kaheksal oli insult ja veel kaheksal potentsiaalselt halvatust põhjustavaid närvisüsteemi rikkeid (lühend ADEM).

«Näeme Covid-19 puhul asju, mida teiste viiruste puhul ei ole varem näinud,» ütles uuringu vanemautor, University College Londoni neuroloogia instituudi konsultant Michael Zandi. «ADEMiga patsientide ja ka mõnede teiste puhul oleme näinud, et võib tekkida raske neuroloogiline haigus, samas kui kopsuhaigus on pigem triviaalne.»

Tema kirjelduse kohaselt on ADEMil teatud sarnasused hulgiskleroosiga, kuigi haigus võib olla ägedamgi, kuid tekib tavaliselt juhuslikult. Mõnel patsiendil tekib haiguse tagajärjel ka pikaaegne invaliidsus, teine aga taastub täielikult.

Teadlased on varemgi kirjeldanud Covid-19ga kaasnevaid pikaajalisi tüsistusi nagu hingamisraskused, väsimine, nõrkus ja mäluprobleemid.

Ühel uuringus kirjeldatud 55-aastasel naisel tekkisid mõni päev pärast haiglast vabanemist käitumishäired ja hallutsinatsioonid, mille vastu kirjutati lõpuks välja psühhoosivastased ravimid. Teisel, 47-aastasel naisel tekkis nädal pärast köha ja palavikku uimasus ja ta kaotas aegamööda reaktsioonivõime. Lõpuks pidid arstid eemaldama osa tema koljust, et tursunud ajult rõhku vähendada.

«Tahame, et arstid oleksid selliste koroonaviiruse tüsistuste osas valvsad,» ütles Zandi.

Uuring ilmus teadusajakirjas Brain.

Tagasi üles
Back