ÜRO: viirus võib viia turismisektorist vähemalt 1,2 triljonit dollarit

Turism. Poodlejad. 1.07.2020

FOTO: ALASTAIR GRANT/AP/Scanpix Baltics

Koroonaviiruse kriis võib maailma turismile ja sellega seotud sektoritele maksma minna 1,2 kuni 3,3 triljonit dollarit, teatas ÜRO kolmapäeval.

Viiruse leviku pidurdamiseks kehtestatud piirangud on turismisektorile iseäranis rängalt mõjunud, märkis ÜRO Kaubandus- ja Arengukonverents (UNCTAD) raportis.

Parima stsenaariumi kohaselt, mis tähendab neljakuist seisakut, kaotab turismisektor 1,2 triljonit dollarit, ehk 1,5 protsenti maailma sisemajanduse kogutoodangust (SKT), arvutas UNCTAD.

Kui seisak kujuneb kaheksa kuu pikkuseks, tõuseb kaotatud tulu 2,2 triljoni dollari ehk 2,8 protsendini maailma SKTst.

Halvim stsenaarium, kus seisak kestab 12 kuud, viiks turismisektorilt 3,3 triljonit dollarit ehk 4,2 protsenti maailma SKTst, leidis UNCTAD.

Juhul kui seisak kestab aasta aega võib see tõsta töötust mõnes riigis 20 protsenti ja viia sisuliselt tervete tööstusharude kadumiseni.

Kõige rängemalt mõjub seisak SKT mõttes arengumaadele. Nende seas on eriti ohustatud väikesed saareriigid, kus turism moodustab rohkem kui poole SKTst.

UNCTAD hoiatas, et turismi vähenemisel on ka järelmõju teistele majandusharudele, näiteks kaupadele ja teenustele, nagu toitlustus, joogid ja meelelahutus, mida turistid kasutavad.

Agentuur prognoosis, et iga miljon dollarit kadunud turismikäivet tähendab riigile kokku sissetuleku vähenemist kahe kuni kolme miljoni dollari võrra.

«Turismisektorit tabanud kahju läheb kaugemale tühistatud lendudest ja hotellibroneeringutest,» öeldi raportis.

Mullu oli turismisektoris umbes 300 miljonit töökohta, märkis ÜRO Maailma Turismiorganisatsioon. Populaarseimad sihtriigid olid Prantsusmaa, Hispaania, USA ja Hiina.

Tagasi üles