Hotellide jaoks algas kolmas kuu, kus toad on tühjad

Pimedus hotellides tänavu 17. märtsil.

FOTO: Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Statistikaameti andmetel peatus aprillis Eesti majutusettevõtetes 13 000 külastajat, kes veetsid seal 43 000 ööd, mullusega võrreldes oli külastajaid 95 protsenti vähem. Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu sõnul on seis sama nutuke ka mais ja juunis.

Statistikaameti analüütiku Helga Laurmaa sõnul oli aprillis eriolukorra tõttu turiste majutusettevõtetes kasinalt ja hinnad odavnesid. «Kuna aprillis soovitati inimestel jätkuvalt kodus püsida ja piirid olid suletud, siis kajastus see ka majutuse statistikas,» ütles Laurmaa.

Majutusettevõtete teenuseid kasutas 1300 välisturisti ehk vaid protsent eelmise aasta aprilli välisturistide koguarvust. Eestis ööbis 176 Läti, 169 Venemaa, 147 Ukraina ja 64 Soome elanikku.

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimees Ain Käpp ütles, et turism seisab juba alates märtsist. «Mai tulemus on suures pildis sama kui aprill,» ei teinud ta suuri lootusi. «Käibed nullis, hotellid ja restoranid suletud,» jätkas ta lakooniliselt.

Käpa sõnul on peamine probleem see, et välisturiste ei käi. Kõige olulisem verstapost oleks see, kui Soome võimaldaks ilma karantiinita oma kodanikel Eestis käia. «See oleks Eesti turismi taastumisel väga oluline verstapost. Aga paraku pole praegu veel turism kahe riigi vahel avatud,» sõnas Käpp.

Kas siseturismist ei piisa? «Selle võimaliku aktiveerumise üle on kõigil hea meel, kuid kahjuks sellest siiski ei piisa,» vastas hotellijuht.

Hotellide hinnad oluliselt odavamad

Pooled välisturistidest olid tööreisil, osad puhusereisil ja kümnendikul oli reisi eesmärgiks muu põhjus. Eestis veetsid nad aprillis kokku 9000 ööd, mida on võrreldes aasta varasemaga 97 protsenti vähem. Suurem osa külastajaid eelistas ööbida Harju maakonnas, millele järgnesid Tartu, Ida-Viru ja Pärnu maakond.

Siseturiste peatus majutusettevõtetes 12 000 ja nad veetsid seal 34 000 ööd. Siseturiste oli eelmise aasta aprilliga võrreldes 89 protsenti vähem ja nende ööbimisi 81 protsenti vähem. Ligi pool neist märkis oma reisi eesmärgiks puhkuse- ja 44 protsenti tööreisi. Kolmandik siseturistidest eelistas peatuda Harjumaal, järgnesid Tartu- ja Pärnumaa.

Külastajatel oli aprillis võimalik kasutada 835 majutusettevõtet, kus ööpäev maksis keskmiselt 19 eurot. Eelmise aasta aprilliga võrreldes oli hind oluliselt odavam. Tartu maakonnas maksis majutuse ööpäev keskmiselt 28 eurot, Harju maakonnas 20, Ida-Viru maakonnas 17 ja Pärnu maakonnas 16 eurot.

Tagasi üles