Graafik ⟩ Mais tabas Eestit kümne aasta suurim hinnalangus
Täiendatud!

Tankimine

FOTO: Tairo Lutter

Tänavu mais langesid Eestis teenuste ja kaupade hinnad 1,7 protsenti, mis on suurim hinnalangus alates 2009. aasta novembrist.

Eelmise aasta maiga võrreldes olid kaubad 1,5 protsenti ja teenused 2 protsenti odavamad, teatas statistikaamet.

Siin on graafik, mis näitab, kuidas hinnad viimase 20 aasta jooksul muutunud on. Graafik näitab tarbijahinnaindeksi muutust võrreldes eelmise aastaga:

 

Aastaga langesid enim mootorikütuste hinnad. Bensiin oli 18 protsenti ja diisel tervelt 26,8 protsenti odavam kui aasta tagasi. Viimast mõjutas omakorda tugevalt valitsuse otsus langetada diislikütuse aktsiisi.

Elekter, soojusenergia ja küte kokku olid 9,3 protsenti odavamad, sealhulgas kodudesse jõudnud elekter 17 protsenti mullusest odavam.

Suurem mõju hindadele oli veel toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemisel. Põhiosa sellest andis puuvilja 23,3 protsendile ning liha ja lihatoodete 8,1 protsendiline hinnatõus. Toidukaupadest odavnes sama ajaga enim 28 protsenti kartul, 26 protsenti värske köögivili ja 22 protsenti värske kala.

Aprilliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse 10,5 protsenti odavnemine ning eluasemekulutustest üüri 4,9 protsenti, kodudesse jõudnud elektri 1,6-protsendine ja gaasi 6,5-protsendine hinnalangus.

Eesti Pank: langus oli Euroopa suurim

Eesti Panga teatel langesid Eestis hinnad mais euroala riikide võrdluses kõige rohkem.

«Euroalal tõusid hinnad mais keskmiselt 0,1 protsenti, sest mitmetes suurriikides jäi hinnakasv tagasihoidlikuks,» kommenteeris Eesti Panga ökonomist Sulev Pert statistikaameti numbreid pressiteates.

Pert märkis, et energiahinnad kukkusid Eestis peaaegu sama palju kui teistes riikides – 14 protsenti –, kuid teenuste hinnakasv oli meil järsem. «Majutusteenused odavnesid aastaga 19 protsenti, sest turismisektor on koroonaviiruse tõttu tugevalt kannatada saanud. Samuti on kiiresti langenud üürihinnad, mille põhjuseks on tarbijate sissetulekute vähenemine. Kahe viimase kuuga on üür odavnenud 13 protsenti,» lisas ta.

Muutused metoodikas

Seoses mai esimeses pooles kehtinud eriolukorraga tehti tarbijahinnaindeksi arvutamise protsessis mõningaid muudatusi. Palju hindu võeti kaupluste külastamise asemel nende e-poodidest ning seda eriti ajutiselt suletud müügikohtades.

Seni suletud kultuuriasutuste puhul kasutati märtsi hindu. Kuna lennuliiklus osaliselt taastus, siis arvutati indeks tegelikult toimunud lende arvestades. Endiselt ei toimunud puhkusereise. Siin on muutused ennustamatud ning kuumuutuse saamiseks arvutati välja tarbijahinnaindeksi muutus, milleks kasutati tegelikult müügil olnud kaupade ja teenuste indekseid ning rakendati seda muutust puhkusereisidele.

Hariduse ja lasteasutuste indeksi langus on tingitud kohalike omavalitsuste otsusest jätta eriolukorras võtmata lasteaia kohatasu.

Tagasi üles