Eesti ettevõtete kodumaine käive langes aprillis ligi viiendiku võrra

Maksu- ja tolliamet.

FOTO: Dmitri Kotjuh

Eesti ettevõtete siseriiklik müük langes aprillis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 19,9 protsenti ehk 738 miljoni euro võrra, selgub maksu- ja tolliametile (MTA) esitatud aprillikuu käibemaksudeklaratsioonidest.

Enim langes müük majutuses ja toitlustuses, kus langus oli 77 protsenti, ning kunsti ja meelelahutuse valdkonnas 75 protsendiga. Suured olid langused ka mootorsõidukite jae- ja hulgimüügis, tervishoius ja sotsiaalhoolekandes ja muudes teenindavates tegevustes vastavalt 47, 43 ja 41 protsendiga. 

Ettevõtted on aprillikuu eest riigile käibemaksu võlgu kokku 16 miljonit eurot. Kõige keerulisemas olukorras on majutuse ja toitlustuse sektor, kus deklareeritud käibemaksust on tasumata 42 protsenti. Järgnevad veondus ja laondus 18 protsendiga ja muud teenindavad tegevused 16 protsendiga.

Maakondade kaupa vaadates on pilt üsna ühtlane. Jõgevamaa ettevõtted on jätnud tasumata 18 protsenti deklareeritud käibemaksust, Saare maakonna ettevõtted 14 ja Ida-Viru maakonnas 13 protsenti. 

26. mai seisuga olid ettevõtted aprillikuu eest esitanud 91 000 käibemaksudeklaratsiooni. Neist 47 protsenti deklareeris tasumisele kuuluvat summat kokku 242,2 miljonit eurot, mis on 48 miljoni euro võrra vähem kui eelmisel kuul ja 57,5 miljoni euro võrra vähem kui eelmise aasta samas kuus.

Esitamata on veel 5200 käibemaksudeklaratsiooni. MTA tuletab meelde, et deklaratsioon tuleb esitada ka siis, kui kohe ei ole võimalik makse tasuda. Õigeaegselt esitatud deklaratsioonid on eelduseks, et taotleda maksuvõla ajatamist ja madalamat intressi, ajatamine on aga vajalik võla sissenõudmise alustamise vältimiseks.

Tagasi üles