Maksuamet: kriisi mõjul võib oodata riigist väljalaenatud raha tagasivoolu

Maksu- ja tolliamet.

FOTO: Dmitri Kotjuh

Eestis tegutsevate rahvusvaheliste ettevõtete raha riigist väljalaenamine tõusis esimeses kvartalis võrreldes möödunud aastaga, kuid oli väiksem kui neljandas kvartalis, selgub maksu- ja tolliameti (MTA) andmetest. Majanduslanguse mõjul võib teises kvartalis oodata suuremat raha tagasivoolu Eestisse.

«2020. aasta esimeses kvartalis laenati Eestist välja 104,6 miljonit eurot 137 ettevõtte poolt. Esimeses kvartalis liikus varem väljalaenatud rahast Eestisse tagasi 77,3 miljonit eurot 59 ettevõttele,» ütles MTA juhtiv maksuaudiitor Martin Lehtis BNSile.

Väljalaenamine oli selle aasta esimeses kvartalis ligi 10 miljoni euro võrra suurem kui 2019. aasta esimese kvartali väljalaenamine, kuid 164,2 miljoni võrra väiksem kui 2019. aasta neljandas kvartalis.

«Põhjusel, et laenamise ja laenude tagastamise tendentsid on kvartalite lõikes erinevad, ei tasu põhjapanevaid järeldusi vaid kvartalipõhistele andmetele tuginedes teha. Arvestades majanduslanguse mõju, võib teises kvartalis oodata suuremat raha tagasivoolu Eestisse,» märkis Lehtis.

Riigikogu võttis 2017. aasta juunis vastu tulumaksuseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muudatused, millega muuhulgas täpsustati varjatud kasumieraldiste maksustamise korda.

Seadusele lisatud maksudest kõrvalehoidumise säte täpsustab, et maksu- ja tolliamet võib maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui tehingu asjaolud viitavad, et oma olemuselt on tegemist kasumieraldisega.

Kui emaettevõtjale või sõsarettevõtjale antud laenu tagastamise tähtaeg on pikem kui 48 kuud, lasub maksumaksjal maksuhalduri nõudmisel laenu tagasimaksmise võime ja kavatsuse tõendamise kohustus. Seaduse kontsernisiseseid laene puudutav säte jõustus 2018. aasta 1. jaanuaril.

Tagasi üles