Kui teil on Covid-19 ja köhite kellegi peale 20 sentimeetri kauguselt, vähendab puuvillase maski kandmine haiguse edasikandumist 36 korda, mis on efektiivsemgi kui meditsiinilise maski kandmine. Veidral kombel pidasid selle fakti avastanud teadlased seda siiski «ebaefektiivseks». Me ei nõustu. See tähendab, et annate edasi vaid 1/36 sellest viirusekogusest, mida muidu oleksite andnud, te vähendate vastuvõtja viiruse tiitrit ja koos sellega ka nakatumise tõenäosust ja sümptomeid.
Haiguse leviku matemaatika
Meie meeskonna modelleeringud näitavad teistele uuringutele (Yan et al. 2019) tuginedes, et kui enamik inimesi kannaks avalikes kohtades maske, võiks viiruse nakkavus («efektiivne R») minna alla 1,0 ja viia haiguse leviku täieliku peatumiseni. Mask ei pea kinni püüdma iga viiruseosakest, aga mida enam ta neid püüab, seda madalam on ka nakkavus.
Kui efektiivne on maski kandmine tegelikult, sõltub kolmest diagrammil kujutatud tegurist: kui hästi mask viirust blokeerib («tõhusus» horisontaalteljel), kui suur osa elanikkonnast maske kannab («kinnipidamine» püstteljel) ja haiguse nakkavusest (R0, graafikul mustade joontena).
Graafikul on sinisega kujutatud ala, kus nakkavustegur R0 jääb alla ühe, mis on vajalik haiguse seljatamiseks. Kui mask blokeerib ära 100% osakestest (graafiku parem serv), siis viib ka vähene maski kandmisest kinnipidamine haiguse mahasurumiseni. Isegi kui maskid blokeerivad palju väiksema osa viiruseosakestest, suudame me siiski viirust ohjeldada, aga ainult juhul, kui enamik või kõik inimesed maske kannavad.
Maskikandmise politoloogia
Kuidas saada kõik või suurem osa inimestest maske kandma? Alustuseks saab neid harida ja üritada neid veenda, aga palju efektiivsem lähenemine on nõuda, et nad maske kannaksid, olgu see siis teatud kohtades nagu ühistransport ja toidupood või isegi kõikjal väljaspool kodu.
Vaktsineerimise uuringud (Bradford ja Mandich 2015) näitavad, et vaktsineerimise vältimisele rangemad piirangud seadnud omavalitsustes on ka kõrgem vaktsineerituse tase. Nüüd kasutatakse sama lähenemist, et suurendada maskide kandmisest kinnipidamist, ja vähemalt esmased tulemused (Leffler et al. 2020) näitavad, et sellised reeglid on maskide kandmise jõustamisel efektiivsed ja aitavad kaasa Covid-19 leviku aeglustamisele või peatamisele.
Maski kandmise eksperimendid: tehislikud ja looduslikud
Tehislik eksperiment on see, kui teadlane jagab inimesed (reeglina juhuslikult, siit ka juhuvalimiga kontrolluuringu termin) maske kandvatesse ja mitte kandvatesse (kontroll)gruppidesse. Selliseid juhuvalimiga kontrolluuringuid, kus uuritakse avalikkuses maskide kandmist, ei ole Covid-19 kohta tehtud. Teiste haiguste (näiteks gripi ja tuberkuloosi) kohta on neid küll tehtud, aga seal on mõjud olnud enamasti väikesed ja tihtipeale ka statistiliselt ebaolulised. Suurema osa selliste uuringute puhul ei kandnud ka kõik maski kandvasse gruppi määratud inimestest maske kogu vajaliku aja.
Looduslik eksperiment on see, kui me uurime midagi, mis ka tegelikult juhtub: näiteks seda, kui riik viib sisse maskide kandmist nõudvad meetmed. Näiteks järgis viiruse levik Lõuna-Korea kogukondades esimestel nädalatel Itaaliaga ühist levikujoont. Veebruari lõpus hakkas valitsus aga andma igale kodanikule maske ning sellest hetkest alates kõik muutus. Samal ajal, kui Itaalia surmajuhtumite arv tõusis õudust tekitavale tasemele, hakkas see Lõuna-Koreas hoopis vähenema. Allpool on kujutatud Lõuna-Korea aktiivsete haigestumiste arv punase ja Itaalia oma sinise joonega. Pange tähele, mis juhtub märtsi algul, kui ilmnevad maskide kandmise nõude mõjud (Lõuna-Korea analüüsi eest täname Hyokon Zhiangi ja joonise eest Reshama Shaiki).