Omniva kahjum ulatus mullu ligi 4 miljoni euroni

Omniva pakiautomaat.

FOTO: Mailiis Ollino

Omniva kaubamärki kandva ASi Eesti Post äritulud kasvasid mullu 18,9 protsenti 129,6 miljoni euroni, kuid riigifirma puhaskahjum ulatus 3,7 miljoni euroni. Suur mõju tulemustele oli tööjõukulude suurenemisel.

Ainuaktsionäri ehk riigi esindaja, väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu otsustas kahjumi katta eelmiste perioodide jaotamata kasumist ning tänavu dividende mitte maksta.

«2019. aastal mõjutasid Omniva kontserni jätkuvalt kaks peamist trendi: võimalusi pakkuv e-kaubanduse kasv ning väljakutseid esitav traditsiooniliste postiteenuste vähenemine,» ütles Omniva juhatuse esimees Ansi Arumeel.

«Nendes tingimustes tegutsedes jäi kontserni tulemus 2019. aastal siiski miinusesse, kuna vabaturu äride kasum ei olnud piisav universaalse postiteenuse ja perioodika kandeteenuse kahjumi katmiseks. Selle üheks põhjuseks oli tihenenud konkurents rahvusvahelise transiidi sektoris, mis märkimisväärselt vähendas selle ärivaldkonna kasumlikkust.»

Arumeele sõnul on 2020. aastal ettevõtte peamine eesmärk tagada Eesti postiteenuste jätkusuutlik toimimine, seda just Baltikumi pakiäri ja uute lisaäride võimekuse kasvatamisega.

2019. aastal näitasid olulist kasvu e-kaubandusega seotud tütarettevõtted üle Baltikumi. «See näitab, et oleme Baltikumis laienedes ning pakiautomaatidesse ja logistikakeskusse investeerides teinud õigeid ja tulevikku suunatud otsuseid, mis aitavad tagada ettevõtte jätkusuutlikkust ning toetavad ka postiteenuse osutamist Eestis,» ütles Arumeel.

Lätis kasvas 2019. aastal pakiautomaaditeenuse käive 46 protsenti ning jätkus pakiautomaatide võrgustiku laienemine, samuti asendati vana põlvkonna masinad uutega. Leedus kasvas 2019. aastal pakiautomaadi teenuse müügitulu üle 62 protsendi ning pakiautomaatide võrgustik kahekordistati.

Kasvu näitas ka AS Maksekeskus, mis pakub e-kaupmeestele ning nende klientidele makselahendusi ning e-kaubandusega seotud teenuseid. 2019. aastal jätkus ettevõtte kasv ning laiendati tegevust Läti turul. Ettevõtte müügitulu kasvas aastaga 42 protsenti.

Esmatasandi töötajate palgad olid mediaanist kolmandiku madalamad

Aastatulemusele avaldas mõju ka tööjõukulude kasv, mida eeskätt mõjutas esmatasandi töötajate ja spetsialistide palgatõus.

Riigifirmas töötas mullu 2294 inimest, kelle palgakulu oli kokku 27,1 miljonit eurot. See tähendab, et keskmine brutokuupalk oli Omnivas 985 eurot. Aasta varem oli sama näitaja ligi 897 eurot.

«Meie töötajad on meile väga olulised ning olukorras, kus esmatasandi töötajate palgad olid tööpere mediaanist ligi kolmandiku võrra maha jäänud, olid palgamuudatused hädavajalikud,» ütles Arumeel.

Kulude poolelt mõjutasid kontserni tulemusi 2019. aastal ka Eesti logistikakeskuse ja sorteerimisliini käivitamine aasta alguses, samuti suurenenud transpordi- ja hoonete kulud, sealhulgas amortisatsioonikulud.

Möödunud aastal maksis firma riigile dividende 1,6 miljonit eurot, millele lisandus tulumaks 394 000 eurot.

Omniva kaubamärki kasutav AS Eesti Post on riigile kuuluv äriühing, mis kuulub majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalasse. Ettevõte pakub postiäri-, pakiäri-, infoäri ja rahvusvahelise äri teenuseid.

Kontserni kuuluvad lisaks emaettevõttele AS Eesti Post ka AS Maksekeskus, OÜ Omniva, Leedu tütarettevõte UAB Omniva LT, Läti tütarfirma SIA Omniva ning sidusettevõte OÜ Post11.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles