Ligi kaks kolmandikku ettevõtteid prognoosib tegevuse ajutist peatumist

Suletud ettevõte Pärnus

FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Maakondlike arenduskeskuste võrgustiku ja Saaremaa Turunduskoja küsitluse kohaselt prognoosib tegevuse peatumist vähemalt järgmiseks kaheks kuuks 63 protsenti ettevõtetest.

Samas on enamik ettevõtteid küsimustiku täitnud enne riigi abimeetmete paketi kinnitamist, teatas maakondlike arenduskeskuste võrgustik.

Küsitluse tulemusena selgus, et 52,4 protsenti vastanud ettevõtjaist usub, et neil tuleb lähiajal töötajaid koondada. Kõige enam on oodata koondamisi toitlustuse valdkonnas, kõige vähem finants- ja administreerimisteenuste valdkonnas.

74,4 protsenti vastanud ettevõtjatest hindavad lähinädalate käibelanguseks 51 kuni 100 protsenti võrreldes möödunud aasta kuue kuu keskmisega.

Palga maksmise võimekus vähemalt järgmiseks kolmeks kuuks on 9,6 protsendil vastanud ettevõtetest. 54,7 protsendil vastanutest on laenu- ja/või liisingukoormus. 

Maakondlike arenduskeskuste võrgustiku juhatuse liikme Andres Huule sõnul seisavad väga paljudel ettevõtjatel ees rasked valikud, mida illustreerivad küsitluse tulemused. Huul rõhutas, et ka need ettevõtjad, kelleni kriis veel ei ole jõudnud kogu oma raskuses, peaksid arvestama, et see võib olla ainult aja küsimus.

Huule sõnul on maakondlikud arenduskeskused juba alustanud teenuste uuendamisega, et pakkuda just neid teadmisi ja oskusi, mida ettevõtjad kriisiolukorras vajavad. Esialgne ülevaade neist valmib orienteeruvalt aprillikuu keskpaigaks.

Ettevõtjaid oodatakse pöörduma endale lähimasse maakondlikku arenduskeskusse, kus on võimalik saada tasuta nõustamist ning koostöös konsultandiga panna paika järgmised sammud olukorras hakkama saamiseks.

Perioodil 18. kuni 24. märtsini kaardistati küsitluse käigus 2018 ettevõtja, sealhulgas 124 tulu teeniva vabaühenduse hetkeolukord. Ankeedile vastanud ettevõtjad on tööandjaks 18 741 inimesele üle Eesti. Maakondlike arenduskeskuste võrgustik esitas tulemused ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.

Maakondlike arenduskeskuste võrgustikku kuulub 15 maakondlikku arenduskeskust, mis pakuvad tasuta nõustamisteenust ettevõtjatele ja vabaühendustele. Võrgustikus töötab kokku 160 inimest, nende hulgas enam kui 45 ettevõtluskonsultanti. 

Tagasi üles
Back