Martin Helme: kui me seekord ei võta sellest rahast osa, siis oleme ikka täiesti lollakad

Martin Helme.

FOTO: Tairo Lutter

Käesoleva aasta Eesti riigieelarve miinuseks kujuneb praeguste prognooside kohaselt üle ühe miljardi euro, töötute arv võib aga kerkida aasta lõpuks 60–70 tuhandeni, ütles rahandusminister Martin Helme (EKRE).

Rahandusminister rääkis «Esimeses stuudios» pandeemiast tingitud majanduslangust kommenteerides, et praegu haigutab Eesti riigi rahakotis auk suurusjärgus umbes 80 miljonit eurot. «See on selle aasta eelarve ja maksulaekumiste vahe,» sõnas Helme ning lisas, et suur osa sellest on tekkinud märtsis.

Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt saab riigieelarve miinus sel aastal olema 800 miljonit eurot. «Sellele lisanduvad töötukassa väljamaksed, haigekassa väljamaksed, erinevad muud finantseerimistehingud, mida plaanime teha. Nii et see koguauk on suurusjärgus 1,2 miljardit,» arvas Helme.

Kui nii edasi läheb, siis praegusele umbes 30 tuhandele töötule lisandub Helme hinnangul vähemalt teist sama palju, võib olla koguni 40 tuhat ja tööpuudus kasvab 9 protsendini.

Rahandusminister rõhutas, et hiiglaslikust puudujäägist hoolimata riik eelarvet kärpima ei hakka.

«Meie lahendus ei ole mitte kärpimine, vaid miinuses eelarve,» ütles Helme. Rahandusministri sõnul tähendab see riigi reservide kasutuselevõtmist ning raha juurde laenamist, samuti on kavas võtta ka teine laenupakett, mille suurusjärk oleks ilmselt samuti umbes üks miljard eurot.

«Eesti riigil laenu saamiseks praegu mingit probleemi ei ole,» sõnas Helme. «Kui me seekord ei võta sellest rahast osa, siis me oleme ikka täiesti lollakad. Sellepärast, et kui kõik riigid Euroopas massiliselt kasutavad seda trükitud raha, et oma majandusi turgutada, ja meie siin arvame, et oleme nii targad, et me ei kasuta seda, siis vaat see on tuleviku ees vastutustundetu.»

Tagasi üles