USA keskpank lõi rusika lauale ja sai Trumpilt kiita

Donald Trump

FOTO: Gage Skidmore

Föderaalreserv teatas esmaspäeval, et ostab piiramatus koguses USA riigivõlakirju ja asus ostma ka ettevõtete võlakirju. Aktsiaturg langes sellest hoolimata.

Föderaalreserv andis teada, et ostab koroonakriisiga toimetulemiseks kuni 300 miljardi dollari eest firmade ja kohalike omavalitsuste võlakirju. Esmaspäevane teade on osa USA keskpanga ponnistustest toetada laenamist koroonaviiruse pandeemiast räsitud majandusele.

Keskpank hoiatas, et pandeemia põhjustab majanduses tõsiseid häireid. «Tuleb rakendada jõulisi meetmeid nii era- kui avasektoris, et piirata töökohtade ja sissetulekute kadu ning toetada kiiret taastumist nende häirete taandumisel,» märkis Föderaalreserv.

Föderaalreservi teatel luuakse kolm uut rahastamisvahendit, millega pakutakse majandusele kuni 300 miljardit dollarit ettevõtete ja kohalike omavalitsuste võlakirjade kaudu ning varaga tagatud väärtpaberite ostmise kaudu.

Samuti teatas keskpank piiramatus koguses riigivõlakirjade ja pandikirjade ostmisest eesmärgiga hoida intressimäärasid vaos ning tagada turgude sujuv toimimine.

USA aktsiaturud liikusid esmaspäeval kõigest hoolimata miinusesse, kuna USA senat ei võtnud vastu kahe triljoni dollari suurust riigiabi paketti.

President Donald Trump avaldas esmaspäevasel koroonaviirusega seotud pressikonverentsil USA keskpangale ja selle juhile Jerome Powellile tänu seoses meetmetega, mida on rakendatud koroonaviiruse pandeemia majandusmõjude ohjeldamiseks. «Ma helistasin Jerome Powellile ja ütlesin, et oled teinud väga head tööd,» sõnas Trump, kes on varem tihtipeale USA keskpanka teravalt kritiseerinud.

Trump avaldas kõigest hoolimata arvamust, et riik saab pärast kriisi kiiresti jalad alla. «USA ei ole riik, mis on mõeldud suletuks. USA avab taas peagi oma uksed,» sõnas president.

Trump pöördus senati ja mõlema erakonna poole ühtlasi üleskutsega lahendada kiiresti erimeelsused pandeemia ohjeldamiseks mõeldud toetuspaketi osas, mis ei saanud demokraatide toetust.

Ühendriikides on uude koroonaviirusesse surnud 520 inimest, teatas esmaspäeval telekanal CNN. Viimase ööpäeva jooksul suri rohkem kui sada inimest. Kõige rohkem on ohvreid New Yorgi osariigis, kus on teavitatud 157 inimese surmast.

USA asepresident Mike Pence täpsustas, et tehtud on 313 000 testi. Nakatunud on praeguse seisuga rohkem kui 41 000 inimest.

Tagasi üles