Seeder: tuleb kas pensionireform või teise samba maksete peatamine (13)

Reet Pärgma
, ajakirjanik
Copy
Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Foto: Joosep Pank

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul sõltub teise pensionisamba maksete peatamine sellest, kas pensionireform võetakse vastu või annab president reformi vaidluse riigikohtusse.

Seederi sõnul peab valitsuse poolt välja käidud kahe miljardi euro suuruse meetmete paketi peamine eesmärk olema majanduse elavdamine ja Eesti inimeste hoidmine Eesti tööjõurutul.

Seederi sõnul on valitsuse poolt välja käidud meetmete pakett praeguses olukorras kahtlemata vajalik. «Välja pakutud käendused ja käibelaenud pakuvad ettevõtetele vajalikku tuge ning tööjõuturumeetmed aitavad hoida Eesti inimesed tööjõuturul Eestis. Samal ajal tuleb meetmete rakendamisel olla hoolas, sest nende eesmärk on toetada abivajajaid, mitte neid, kes soovivad olukorda kuritarvitada,» ütles ta.

Kommenteerides plaanitavat teise pensionisamba maksete ajutist peatamist ütles Seeder, et see sõltub ennekõike sellest, kas riigikogu poolt vastu võetud pensionireformi seadus jõustub plaanitud tähtajal või mitte. «Kui president kuulutab seaduse välja ja pensionireform jõustub vastuvõetud kujul, siis ei ole teise pensionisamba maksete peatamine mõistlik, sest see tooks kaasa vajaduse pensionireformi seadust uuesti muutma hakata. Sellist olukorda tuleks vältida. Kui inimestel tekib otsustusõigus ja vabadus oma pensionisäästude kasutamise üle, siis puudub vajadus riiklikuks sekkumiseks,» ütles Seeder.

Peaminister Jüri Ratas ütles tänasel valitsuse pressikonverentsil, et raskendatud majandusolukorra abipaketi osana peatatakse sarnaselt eelmise kriisiga ajutiselt teise pensionisamba sissemaksed. Seda, kui pikalt maksed peatatakse, pole valitsus veel täpsustanud. Eelmise kriisi ajal peatati maksed 1,5 aastaks. Plaani on tugevalt kritiseerinud nii keskpank, suurpangad kui ka börs.

Eelmise suure majanduskriisi ajal peatati teise samba sissemaksed 1. juunist 2009 kuni 2010. aasta lõpuni, kuid inimesed said ühepoolselt makseid jätkata. Samuti oli neil võimalik oma sissemakset ajutiselt suurendada kolme protsendini tulust. Sisse­makseid jätkanutele maksis riik aastail 2014–2017 teise pensionisambasse nelja protsendi asemel kuus protsenti tulust sotsiaalmaksu arvelt.

Kommentaarid (13)
Copy
Tagasi üles