Kohus tühistas nelja inimese karistused seoses Tartu Milli maksupettusega

Peeter Saar (vasakul) ja Leonid Dulub.

FOTO: Margus Ansu

Riigikohus tühistas nelja inimese kokkuleppemenetluses süüdimõistmise Tartu Mill AS-is toimunud maksukuriteole kaasaaitamises ja kuritegelikku ühendusse kuulumises. 

Riigikohus tühistas nelja isiku süüdimõistmised ja karistused, kuna jõustus maakohus otsustas, mille kohaselt ei toimunud Tartu Millis maksukuritegu ning seega mõisteti süüdistatavad selle toimepanemises õigeks.

Kokkuleppemenetluses jõustunud kohtuotsuse järgi kuulusid Mattis Jürimäe, Raigo Lepp Urmas Raudsepp ja Meelis Jürimäe koos teiste isikutega kuritegelikku ühendusse, mille eesmärk oli maksukuriteo toimepanemine. Otsuse järgi aitasid nad kaasa Tartu Mill AS-is käibedeklaratsioonides tahtlikult valeandmete esitamisele.

Kuna maakohus mõistis hiljem üldmenetluses kuriteo väidetavad täideviijad ja ühe kaasaaitaja õigeks, esitasid kuriteo kaasaaitamises süüdistatavate kaitsjad riigikohtule teistmisavaldused. Riigikohtu hinnangul olid teistmisavaldused põhjendatud. Riigikohus tühistas Mattis Jürimäe, Raigo Lepa, Urmas Raudsepa ja Meelis Jürimäe süüdimõistmise ja karistused ning saatis kriminaalasja tühistatud osas riigiprokuratuurile uue kohtueelse menetluse korraldamiseks.

Võltsarveid esitati isikliku kasu saamiseks

Süüdistuse järgi esitas Tartu Milli ostujuht Leonid Dulub tööandja raamatupidajatele tasumiseks võltsitud viljaostu-arveid, millel olid vilja müüjatena märgitud ebaõiged isikud.

Raamatupidajad, kes arvete võltsitusest ei teadnud, kajastasid neid arveid maksuhaldurile esitatud Tartu Milli käibedeklaratsioonides. Selle tulemusena vähenes Tartu Milli käibemaksukohustus riigi ees. Samas ei saanud Tartu Mill sellest kasu, kuna Dulubi korraldamisel maksti riigil saamata jäänud käibemaksu-osa Tartu Millile vilja müünud ja arveid väljastanud vahendajatele.

Seega otsustas maakohus, et Dulub ei esitanud arveid raamatupidajatele mitte selleks, et vähendada Tartu Milli maksukohustust, vaid selleks, et teenida isiklikku kasu.

Nimelt maksid vilja vahendajad Tartu Milli juhtkonna teadmata Dulubile tasu selle eest, et ta ostaks süüdistuses märgitud arvete alusel nendelt Tartu Millile vilja. Seaduse järgi on maksuhaldurile valeandmete esitamine kuritegu üksnes juhul, kui seda tehakse maksukohustuse vähendamise eesmärgil.

Kuna Dulub ei tegutsenud tööandja maksukohustuse vähendamiseks, vaid isiklikust saamahimust, ei täitnud ta maksukuriteo koosseisu. Süüdistust pistise või altkäemaksu võtmises prokuratuur Dulubile aga ei esitanud.

Dulubi õigeksmõistmine maksukuriteos tingis ka Tartu Milli ja Priit Saare õigeksmõistmise.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles