USA välisminister lubas toetada Ida-Euroopa energiaprojekte miljardi euroga

Mike Pompeo

FOTO: ANDREAS GEBERT/REUTERS

USA välisminister Mike Pompeo lubas laupäeval Münchenis toetada Ida-Euroopa energiaprojekte miljardi dollariga, et vähendada piirkonna sõltuvust Vene maagaasist.

«Ühendriigid kavatsevad oma Rahvusvahelise Arengu Finantskorporatsiooni ja USA kongressi toel anda Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele Kolme mere algatuse rahastamiseks miljard dollarit,» ütles Pompeo Müncheni julgeolekukonverentsil.

«Meie eesmärk on hoogustada erasektori investeeringuid oma energiasektoritesse,» lisas ta.

President Kaljulaid Münchenis: Eesti soovib muuta Kolme Mere Algatuse praktilisemaks

«Eesti eesmärgiks on lisada sel suvel toimuvale Kolme Mere tippkohtumisele praktilisemaid aspekte, sealhulgas ka arutatada täpsemalt läbi uue Kolme Mere Algatuse Fondi eesmärgid ja rahastusmudel. Täna ütles USA välisminister Michael Pompeo Münchenis välja, et Ühendriikidel on plaanis suunata Kolme Mere projektidesse 1 miljard dollardit, mis näitab nende tugevat usku meie regiooni majandusse,» lausus president Kersti Kaljulaid Müncheni julgeolekukonverentsil toimunud Kolme Mere Algatuse ümarlaual, kus ta esines koos koos USA energiaministri Dan Brouilletteiga.

«Kolme Mere maad moodustavad kolmandiku Euroopa Liidu territooriumist ja nendes riikides elab kokku 105 miljonit inimest. Samas on nende riikide SKP kokku vähem kui viiendik Euroopa Liidu omast. Seetõttu on oluline leida võimalusi tuua nende riikide infrastruktuuridesse, energia- ja digivaldkonda rohkem investeeringuid ning seeläbi arendada ka Euroopa riikide vahelist koostööd arendada,» lausus riigipea.

«Aga selleks, et saaksime teha head koostööd taristu-ja energiaküsimustes, tuleb meil pöörata rohkem tähelepanu ka digitaliseerimisele ning targale ühenduvusele. Suve algul Tallinnas toimuva Kolme Mere Algatuse tippkohtumise üheks eesmärgiks on ka seada kõrgemad sihid ka riikide digikoostööle ja digikirjaoskuse arendamisele,» lisas Kaljulaid.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles