Lepik: Hiina on nagu Eesti 2007. aastal

Ordos, 1,5 miljonile elanikule ehitatud elaniketa linn

FOTO: SCANPIX

Hiina on kinnisvara mõttes sarnane Eestiga aastal 2007, mil investeerimisnõustaja Kristjan Lepiku kinnitusel ei uskunud keegi, et kinnisvara ka langeda võib ja kui nüüd langus kätte hakkab jõudma, on see paljude jaoks šokk.

Lepik kirjutab tarkinvestor.ee blogis, et samas on Hiina valitsusel erakordselt suured reservid ning tõenäoliselt neid üha rohkem ka kinnisvaraturu toetamiseks kasutatakse.  Kui toimub aga muutus inimeste peas, on kinnisvararongi uuesti väga keeruline käima saada.

«Seega on siit minu meelest vaatamata riigi toele tõenäoline Hiina kinnisvarahindade ulatuslik langus. Koos sellega läheb ka maailma tähelepanu 2012. aastal ilmselt rohkem Hiina ja Aasia peale,» kommenteeris Lepik.

Hiinas on ehitusbuum kestnud juba mõned aastad, ning CNN money andmetel moodustab ehitus kuni 70 protsenti riigi majandusest.

Kinnisvara ei lähe aga enam teps mitte libedalt kaubaks ning korterite müük langes mullu 40 protsenti, kuid ehitus kestab edasi.

Foreignaffairs.com hinnangul lõhkes Hiina kinnisvaramull aga juba eelmise aasta lõpus, kui Šanghai kinnisvaraarendajad langetasid uute luksuslike korterite hindu kolmandiku võrra.

Need, kes olid korteri varem täishinnaga ostnud, tulid raha tagasi nõudma. Pekingis langesid kinnisvarahinnad ainuüksi novembris 35 protsenti. Sestap usuvad paljud, et sajandi suurim mull on juba  lõhkenud.
 

Tagasi üles
Back