Läti korruptsioonikütid puistavad kohalikku panka

Läti ABLV panga logo.

FOTO: Ints Kalnins / Reuters

Läti korruptsioonitõrjebüroo KNAB töötajad otsivad teisipäeval läbi likvideeritavat panka ABLV, mida kahtlustatakse enam kui 50 miljoni euro pesemises.

Prokuratuuri esindaja Laura Majevska sõnul otsivad panka läbi prokuratuuri organiseeritud kuritegevusega võitlemise osakonna, maksuameti ning rahaturukomisjoni töötajad. Lätis ja välismaal toimub koostöös välismaiste korrakaitseametkondadega sellega rööbiti veel 20 läbiotsimist.

Majevska sõnul on läbiotsimised seotud rohkem kui 50 miljoni euro pesemisega ühes rahandusasutuses.

Kriminaalasja materjalide kohaselt seadustas mitme riigi kodanikest koosnev rühm 2015–2018 kuritegelikul teel saadud raha, muu hulgas toimusid ühe Läti rahandusasutuse kaudu fiktiivsed tehingud.

Uurijad arvavavad, et selle kuritegeliku rühma tegevust toetasid nii pank kui ka selle töötajad, kes ei takistanud neid ülekandeid. Kriminaalasi algatati dokumendivõltsimise ja rahapesu paragrahvi alusel. 

ABLV pressiesindaja Jānis Bunte ütles BNSile, et teisipäeval saabusid panka korrakaitseametkondade töötajad, kuid pangal puudub teave, mis nende tegevuse tingis.

«Nii pank kui ka selle aktsionärid on eelnevalt kinnitanud oma koostöövalmidust ja teevad seda kõikide ametkondadega. Pank tagas finantsluureteenistusele oma andmeajaloole täieliku ligipääsu,» ütles Bunte.

Veebruaris 2018 otsustas ABLV aktsionäride erakorraline koosolek oma klientide huvide kaitseks ja arvestades Euroopa keskpanga otsust tema likvideerimiseks end ise likvideerida.

Pank sattus raskustesse pärast USA rahandusministeeriumi finantskuritegudevõrgustiku (FinCEN) avaldust kavandatavatest sanktsioonidest ABLV vastu, sest see osales rahapesuskeemides.

Tagasi üles