Eesti Energia eksjuht: põlevkivielektril pole Eestis enam tulevikku

Sandor Liive on praegu üks Eesti suuremaid tuumaentusiaste.

FOTO: Matti Kämärä

Eestisse tuumajaama rajamise eest seisva Fermi Energia nõukogu esimees Sandor Liive leiab, et põlevkivist elektri tootmine on Eestis sisuliselt hukule määratud ja paremate alternatiivide puudumisel tuleks rajada väike moodulreaktoriga tuumajaam. 

«Põlevkivist elektri tootmise on viimase aasta jooksul praktiliselt lõpetanud kõrge CO2 hind, mis on praegu 25 eurot tonnist. Euroopa Liidu kliimapoliitika on selle de facto kinni pannud,» ütles Liive BNSile teisipäeval toimunud konverentsil «Uue põlvkonna tuumaenergia Eestis».

«Põlevkivienergia tulevik on põlevkivist õli tootmine ja seda tuleb väga kiiresti suurendada. Tõenäosus, et investeeringuid ei õnnestu teha, ei vähene mitte aastate ja kuudega, vaid päevadega. Julgustan nii VKGd kui ka Eesti Energiat need otsused kiiresti ära tegema,» lisas Liive. 

«Põlevkivist elektri tootmine on faktiliselt lõppenud ning ainult päikese ja tuulega me hakkama ei saa. Meil on vaja uut juhitavat elektrivõimsust Eestisse, mis annab energiat iga ilmaga,» ütles ta. 

Põlevkivielektrile ei prognoosi paremat tulevikku ka Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets. «Ma kirjutasin oma doktoritöö põlevkivisektori jätkusuutlikkusest eelmisel aastal. Kui 1992. aastal töötas Eesti põlevkivisektoris ligikadu 22 000 töötajat, siis praegu on neid ligi 6000,» nentis ta.

«Euroopa Liidu CO2 hinnastamismehhanism töötab nii jõuliselt, et väga tõenäoliselt kaob kogu Narvast elektritootmine ammu enne, kui me selle tuumajaama tööle saame,» lisas Kallemets. 

Tagasi üles