Eesti ainuke piiritusetootja pole neli aastat kasumit näinud

Tallinn, 15.03.2018 Moe viinavabrik. Estonian Spirit OÜ juhatuse liige Sven Ivanov. Moe spirit factory, CEO of Estonian Spirit Sven Ivanov. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti ainuke piiritusetootja Estonian Spirit OÜ on neli aastat järjekindlalt kahjumit teeninud. Kokku on miinust kuhjunud pea 6 miljonit eurot.

Kuidas on üldse võimalik niimoodi elus püsida, võib tekkida küsimus. Firma majandusaasta aruandest nähtub, et omakapitali on suudetud vee peal hoida tänu «muudele reservidele». Tavaliselt tähendab see seda, et omanikud pumpavad ettevõttesse raha juurde. Lisaks osaühingu avalikule näole Sven Ivanovile seisab Estonian Spiriti taga Urmas Nimmerfeldt, kes teenis oma rikkuse metsatööstusfirma Sylvester müügist.

Viimasest esitatud aruandest nähtub, et Estonian Spirit teenis 2018. aastal veidi üle 800 000 euro kahjumit. Kusjuures nende käive on püsinud kogu aeg stabiilselt 2 miljoni euro juures. Suurtest võitudest või kaotustest aruandes ei kirjutata. Sealt selgub, et nad valmistavad teraviljapiiritust «Premium», mahepiiritust «Organic», erinevaid mahedestillaate ja linnasepiiritust.

Alates 2017. aasta novembrist on Estonian Spirit OÜ ainuke geograafiliselt kaitstud tähise «Estonian vodka» valmistamiseks lubatud piirituse tootja. Huvitav on seegi, et tervelt 90 protsenti mahepiiritust eksporditakse Šveitsi alkoholimonopolile Alcosuisse, mis tähendab kõrgele kvaliteedistandardile vastamist.

Viimasel ajal on Estonian Spirit kõvasti töötajate arvu vähendanud. Kui 2018. aasta suvel töötas seal 34 inimest, siis läinud aasta lõpu seisuga kõigest 9 inimest. See haakub hiljutise uudisega, et Estonian Spirit sulgeb Rakvere piiritusevabriku ja kolib kogu tootmise Moe külla. 

Kuigi algselt oli plaanis teha Rakvere piiritusetehasesse suurem investeering, siis tänaseks on selgunud, et see ei oleks mõistlik, ütles Sven Ivanov eelmise aasta lõpus BNSile. Ta lisas, et otsus on vastu võetud ja tootmistegevus lõpetatud, kuid veel ei ole kolimist alustatud ning tehase sisseseade on endiselt Rakvere tootmisüksuses. 

«Praegu on projektitegemise aeg ja on keeruline öelda, kaua see aega võtab. Ma ise vaikselt loodan, et võib-olla 2021. aasta kevadel juba saaksime Moel tööle hakata,» kommenteeris Ivanov. 

Aasta lõpus pudeldati ettevõttele kuuluvas Moe Peenviinavabrikus esimene Eestis toodetud käsitööviski, mis on vaadis laagerdunud kolm ja pool aastat. Esimene väikepartii on eelmüügis broneeritud ning poelettidele ei jõua, uut partiid hakatakse valmistama tuleva aasta kevadel ning laiemat turustamist alustatakse 2024. aastal.

Tagasi üles
Back