Pensionireform sai viis olulist muudatust

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Koalitsioon tegi pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmise plaani ise viis ettepanekut, peamiselt opositsiooni esitatud 956 ettepanekut komisjonis toetust ei leidnud. Et ettepanekuid on palju, nende eraldi läbihääletamine võtaks riigikogu suures saalis väga palju aega ja suurem osa neist toetust ei leiaks, seotakse pensionireformi hääletus valitsuse usaldushääletusega.

Sisuliselt tähendab see, et Isamaa valimislubadus, teise pensionisamba reform viiakse tagasi valitsusse ning tuuakse see järgmisel nädalal riigikogu saali, nii et valitsuse esindaja saab vastata riigikogu iga liikme kahele küsimusele, selle järgnevad sõnavõtud ning usaldushääletus. Koalitsiooni muudatusettepanekud lisatakse aga tõenäoliselt rahandusministeeriumi kaudu eelnõusse. Usaldushääletus kindlustab omakorda selle, et hääletusel on tagatud koalitsiooni hääled ja pensioni teise samba reformiga minnakse kindlalt edasi. 

Rahanduskomisjon arutas nii eile kui ka täna pensioni teise samba reformi küsimust. Koalitsiooni 6:5 ülekaaluga komisjonis otsustati täna teha pensioni teist sammast reformivasse eelnõusse viis ettepanekut: 

  • pensionifondist väljumisest etteütlemise aeg on vähemalt viis kuud plaanitud ühe kuu asemel; esitatud avalduse saab tagasi võtta kuni üks kuu enne avalduse realiseerumist;
  • fondide laenulimiit suurendatakse kümnelt protsendilt 25ni. Rahanduskomisjoni juhi Aivar Koka sõnul võimaldab see fondidel laenu võtta ka siis, kui Eesti ettevõtetel on vaja lisaraha, mitte ainult selleks, et parandada olukorda, mis on seotud fondist lahkujatega;
  • ühekordne väljamakse. Kui varem kaaluti, kas pensioni teise sambasse kogunenud rahasumma saaks välja maksta aasta jooksul näiteks kolmes osas, siis praegune plaan on teha seda ainult kord aastas. «Pooled inimesed, kes täna pensionifondi raha korjavad, nende kogusumma on kas 4000 või alla selle. Kui see summa kolmeks jagada, siis suure tõenäosusega see raha kulutatakse enne ära, kui see 12 kuu jooksul kokku korjatakse,» selgitas Kokk. Ühtlasi tähendab see, et kaotatakse ära 10 000 euro suurune ühekordse väljamakse piirmäär;
  • seadus jõustub 1. jaanuaril 2021. Pensioni teise samba reform jõustuks 1. jaanuaril 2021 ning esimene väljamakse tehakse alates 1. septembrist 2021;
  • väljavõetud summa ei lähe maksuvaba tulu arvestusse. Kui pensioni teisest sambast raha välja võttes peab selle pealt 20% tulumaksu maksma, siis selle eest ei peaks topelt arvestust pidama ka tulumaksuvaba tulu arvestuses. Niisiis otsustas koalitsioon, et teisest pensionisambast välja võetud summa ei lähe tulumaksuvaba tulu arvestusse. 

Opositsioon ja Keskerakonna liige Andrei Korobeinik esitas pensioni teise samba reformiva seaduse eelnõule 956 parandusettepanekut. Koalitsiooni töörühma poolt tuli aga viis ideed. «Meie kindel nõudmine oli, et need oleksid läbi hääletatud, et need jõuaksid igal juhul saali,» toonitas rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd (Reformierakond). «Leidsime lahenduse. Need teemad, mida soovisime arutada rohkem läbi, need me hääletasime ükshaaval ja mingis osas hääletasime paketina,» selgitas rahanduskomisjoni juht Aivar Kokk (Isamaa)

«Koalitsiooni tahe on see igal juhul läbi suruda,» lisas Sõerd. Koalitsiooni muudatusettepanekute tegemine näitab tema sõnul aga seda, et koalitsioon ilmselt arvestab võimalusega, et president võib jätta seaduse välja kuulutamata ning nii on üritatud muudatusi teha. «Näiteks 10 000 euro piirangu maha võtmine, kuid õiguslikke ja põhiseadusega vastuolus sätteid on rohkem. See on ainult ühe riski maandamise katse,» sõnas Sõerd. 

Valitsuse usaldushääletus toimub tõenäoliselt järgmisel kolmapäeval. 

Tagasi üles
Back