Suur börsiralli kandus uude aastasse

New Yorgi börsi eelmise aasta viimane kauplemispäev

FOTO: Bryan Smith/REUTERS

Maailma aktsiaturgudel oli 2019. aasta kümnendi üks paremaid, jättes pika ninaga need fondijuhid ja investorid, kes arvasid, et kümmekond aastat kestnud börsitõus hakkab USA ja Hiina kaubandussõja ning globaalse majanduskasvu aeglustumise tõttu läbi saama.

Kui 12 kuud tagasi näis olukord tume, siis kümnendi viimased nädalad kergitasid aktsiaindeksid alates USAst ja Brasiiliast kuni Saksamaale üle 20 protsendi.

Maailma tuntuim aktsiaindeks Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis 2010. aastast kuni 2020. aastani üle 170 protsendi. See on indeksi paremuselt neljas aastakümme, kirjutab The Wall Street Journal.

Nii mitmedki investeerimispangad prognoosivad mõõdukat või tugevat tõusu ka järgnevaks aastaks, tuues põhjuseks keskpankade lõdva rahapoliitika jätkumise, USA majanduse tugevuse ja läbimurde USA ja Hiina vahelistes kaubanduskõnelustes.

BMO Capital Markets ja Goldman Sachs prognoosivad, et USA aktsiaindeks S&P 500 kerkib järgmisel aastal veidi üle viie protsendi, väikest tõusu ennustavad ka Citigroup ja Bank of America.

2019. aastal kerkis S&P 500 indeks 29 protsenti, mis oli indeksi parim tulemus alates 2013. aastast. Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis 22 ja paljuski tehnoloogiasektorit peegeldav Nasdaqi koondindeks koguni 35 protsenti.

Euroopa aktsiaturgude indeks Stoxx Europe 600 lõpetas läinud aasta 23-protsendilise tõusuga, mis oli suurim tõus alates 2009. aastast ning Hiina Shanghai indeks kerkis 22 protsenti. Helsingi börsiindeksid kerkisid eelmisel aastal 14, Rootsi börsi üldindeks 31, aga Tallinna börs vaid kümme protsenti.

Tagasi üles