GRAAFIK ⟩ Hinnad on juba kolm kuud langenud
Kaasa aitas alkoaktsiisi langetamine

Pea kõige enam kallinesid novembris krõpsud. FOTO: Joshua LOTT/AFP

Ehkki aastases võrdluses kerkisid hinnad novembris 1,8 protsenti, oli kuises võrdluses tarbijahahinnaindeks juba kolmandat kuud languses. Üks põhjusi on alkoholiaktsiisi langetamine tänavu juulis. 

Tarbijahinnaindeks kerkis novembris aastatagusega võrreldes 1,8 protsenti, aga võrreldes oktoobriga hinnad hoopis langesid, teatas statistikaamet.

Võrreldes 2018. aasta novembriga olid kaubad 1,1 ja teenused 3,1 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid eelmise aasta novembriga võrreldes 1,9 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad tõusid 2,9 protsenti.

Eelmise aasta novembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnatõus. Põhiosa sellest andsid 4,9 protsenti kallinenud lihatooted ja 5,6 protsenti kallinenud jahutooted. Alkohoolsed joogid olid 7,7 protsenti ja diislikütus 2,1 protsenti odavamad ning bensiin 0,1 protsenti kallim. Toidukaupadest on sama ajaga enim kallinenud riis (16%) ja krõpsud (11%) ning odavnenud kanged piiritusjoogid (11%) ja kartul (13%).

Oktoobriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit kõige rohkem lennukipiletite odavnemine. Novembriks ostetud lennukipiletid olid 26,7 protsenti odavamad kui oktoobriks ostetud piletid. Suurema mõjuga oli veel toit: lihatooted kallinesid kuuga 0,9 protsenti ja kalatooted 3,6 protsenti.

SEB: hinnatõus on väike aktsiisireformi mõjul

SEB majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul peegeldab novembri suhteliselt madal inflatsiooninäit ennekõike energiahindade langust ja aktsiisireformi mõju.

Samas rääkis Nestor BNS-ile, et teisalt kasvasid majapidamiste eelarvele suurt mõju omavad toiduainehinnad päris palju ehk ligi 3 protsenti.

Samuti peegeldub tarbijahinnaindeksis majandusanalüütiku sõnul endiselt kiire palgakasv. «Nii on meelelahutusteenuste hinnad kasvanud viimastel kuudel enam kui 7 protsendi tempos,» lisas ta. 

Tarbijahinnaindeks tõusis tänavu novembris aastavõrdluses 1,8 protsenti, võrreldes oktoobrikuuga langes langes see aga 0,2 protsenti, teatas statistikaamet reedel.

Tagasi üles
Back