Kraanid valla ⟩ Väiketootjad saavad järgmisel aasta pruulida 2,5 korda rohkem õlut

Õllenaut

FOTO: Indrek Raudjalg

Eile läbis riigikogus teise lugemise seaduseelnõu, mille kohaselt suurendatakse järgmisest aastast väiketootja õlle tootmismahu piiri 0,6 miljonilt liitrilt 1,5 miljoni liitrini aastas.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni kuuluva Erki Savisaare sõnul on seadusemuudatuse eesmärk suurendada väikeõlletootjate konkurentsivõimet suurtootjatega võrreldes. «Väikeste pruulikodade arv on alates 2013. aastast jõudsalt kasvanud ning nõudlus nende toodete järele on suur nii välisriikides kui ka kodumaal. Praeguseks on aga pruulikodadel kasvupiir ees, mistõttu on vajalik kehtestada uus tootmismahu piir väikeõlletootjatele, et nad saaksid jätkuvalt aktsiisisoodustust, müües oma tooteid Eestis,» ütles Savisaar.

Muudatus tähendab, et kui praegu saavad 50-protsendilist aktsiisisoodustust need õlletootjad, kelle aastane tootmismaht on kuni 600 000 liitrit, siis uue seadusega tõstetakse mahtu 1,5 miljoni liitrini. Kui piirmäär ületatakse, kehtib kogu Eestis müüdud toodangule 100-protsendiline aktsiis. 

Savisaare sõnul tuleks järgmisena kaaluda lihtsustuste tegemist väikestele veinitootjatele. Näiteks pakkudes neile fikseeritud hinnaga aktsiisikleepse, millega nad saaksid täita maksukohustuse riigi ees, omamata aktsiisiladu.

Euroopa Liidus on 13 riiki 23 liikmesriigist rakendanud maksimaalset soodustuse piirmahtu 20 miljonit liitrit, kuigi erinevate soodusmääradega. Seejuures Eestis rakendatav soodustuse maht on Euroopa kõige madalam. 

Tagasi üles