President Kaljulaid pankadele: varsti jääte ilma meie kõikide ärist

Eesti president Kersti Kaljulaid

FOTO: TOMS KALNINS/EPA

President Kersti Kaljulaid kritiseeris laupäeval e-residentsuse 5. sünnipäevale pühendatud kõnes teravalt Eestis tegutsevaid suurpanku, kes kontrollivad aina karmimalt oma kliente.

«Võime täna öelda, et olukorras, kus majandus on endiselt globaalne, on pangad tõmbumas pigem iseendasse ja koduturgudele keskendumas. Õnneks on maailmas olemas fintech,» rääkis Kaljulaid. Ta tervitas kõiki fintech ettevõtjaid, tänu kellele on tema hinnangul e-residentsus elus ja saame e-residentidele ausalt silma vaadata ja öelda, et milleks teile suured pangad.

«Kui suured pangad meid kuulevad, siis varsti te ei jää ilma mitte ainult e-residentide vaid meie kõikide ärist. Ent suuri pankasid teades, siis neil on raha ja küllap nad siis, kui tuleb õige aeg ja õige julgus, kodustavad fintechid niipalju ära, et saame jälle kõik kusagil kokku,» jätkas Kaljulaid.

Pankadele kehtestatud reegleid on viimastel aastatel karmistatud sedavõrd, et pangad ei soostu soodustingimustel e-residentidele kontosid avamast, vaid suhtuvad neisse kui tavalistesse mitteresidentidesse ehk kõrgendatud riskiga klientidesse.

Alates e-residentsuse programmi käivitamisest on praeguseks üle 62 000 e-residendi Eestisse loonud üle 10 100 ettevõtte, milles töötab ligi 1700 inimest. Teisisõnu töötab keskmiselt ühes e-residendi firmas 0,17 inimest.

E-residentsuse programm loodi 2014. aasta lõpus eesmärgiga pakkuda välisriigi kodanikele ligipääsu maksumaksja raha loodud Eesti riigi e-teenustele. E-residendi digi-ID-kaardi omanik saab dokumente digitaalselt allkirjastada ja logida sisse portaalidesse ja infosüsteemidesse, mis tunnistavad Eesti ID-kaarti. E-residentsus ei anna kodakondsust, maksuresidentsust, elamisluba ja Eestisse või Euroopa Liitu sisenemise luba.

Tagasi üles