Peaminister Ratas palus Boltilt ja teistelt idufirmadelt, et nad ei koliks Eestist ära

Peaminister Jüri Ratas ning väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtumisel idufirmade esindajatgega. FOTO: Riigikantselei

Esmaspäeval kohtus peaminister Jüri Ratas Stenbocki majas idufirmade esindajatega ja palus neilt, et nad ei koliks oma ärisid Eestist ära, kirjutab portaal Geenius.ee.

Peaministri palve on ajendatud idufirmade ja investorite soovist muuta seadust, et osaühingute osakute võõrandamise kinnitamiseks ning lõdvendamiseks ei peaks enam füüsiliselt notari juurde minema.

Esmaspäevasel kohtumisel andsid idufirmade esindajad mõista, et kui praegune olukord jätkub, võib juhtuda, et idufirmad hakkavad oma peakontoreid Eestist ära kolima.

Peaminister palus Bolti esindajalt, et nad ei lahkuks Eestist. Ettevõtte pressiesindaja Karin Kase kinnitab, et esialgu ei plaani firma Eestist kuhugi kolida.

Loe pikemalt Geeniusest.

Riigikogu õiguskomisjon otsustas kuu aega tagasi algatada eelnõu, mis lihtsustaks välisinvestorite võimalust Eesti iduettevõtetesse investeerida ja parandab sellega Eesti ettevõtluskeskkonna atraktiivsust.

Õiguskomisjoni esimees, keskerakondlane Jaanus Karilaid ütles, et eelnõuga tahetakse vähendada olukordi, kus välisinvestorid loobuvad Eestisse raha paigutamast, sest osaühinguga tehingute tegemine on liiga keeruline ja kulukas.

«Naaberriikidega võrreldes on meil bürokraatiamäär liiga kõrge. Hõivatud välisinvestor ei pruugi leida aega Eesti notari juurde allkirja andma tulla. Sellepärast loome võimaluse teha seda distantsilt, juhul kui sellega on nõus kõik osanikud,» ütles Karilaid pressiteate vahendusel.

Komisjoni liige, Reformierakonna fraktsiooni esimees Kaja Kallas märkis, et praeguse süsteemi kohmakuse tõttu on juba mitu tehingut läinud naaberriikidesse. «Jäigad vormipiirangud on alustavatele osaühingutele suur takistus ja see raha läheb Eestist mööda. Muudatustega tõstame Eesti osaühingu kui ettevõtlusvormi atraktiivsust ja konkurentsivõimet Euroopa Liidus,» ütles Kallas.

Eelnõuga muudetakse äriseadustikus osaühingu regulatsiooni selliselt, et osaühingu osanikud saaksid mõningate käsutamistehingute puhul valida ka lihtkirjaliku, notariaalset tõestamist mittenõudva vormi.

Need muudatused olid kavas ka justiitsministeeriumis ettevalmistatava äriühinguõiguse revisjoniga, kuid kiireloomulisuse tõttu soovitakse need jõustada varem. Eelnõu tuleneb Eesti idufirmade kogukonna palvest lahendada olukord, kus Eestisse jääb tulemata või viiakse siit välja miljonites eurodes investeeringuid.

See tähendab, et välismaalasest investor ei pea ettevõttes osakute omandamiseks isiklikult Eestisse kohale tulema, kui sellega on nõus kõik osanikud.

Postimees on kirjutanud, et õiguskomisjoni jõudnud eelnõu kirjutati kokku advokaadibüroos ning selle autoriks ei soovinud end keegi tunnistada.

Teiste hulgas kohtusid peaministriga autentimisfirma Veriff asutaja Kaarel Kotkas ning Eesti Startupi Juhtide Klubi president Sten Tamkivi. FOTO: Riigikantselei
Tagasi üles
Back