Metsik ületootmine: Kanada ladudes seisab mitusada tonni kanepit

Kanepifarm Kanadas.

FOTO: CHRIS WATTIE / REUTERS

Kanadas on kanepivarud kasvanud 400 tonnini, kuna tootjad ülehindasid aasta tagasi legaliseeritud mõnuaine nõudlust.

400 tonnist piisaks Kanada kahe ja poole aasta nõudluse rahuldamiseks, selgub valitsuse andmetest. Samal ajal on hind kukkunud, kuna turuosa eest võitlevad nii seaduslikud kui ka  illegaalsed kasvatajad.

Tohutud laovarud viitavad sellele, et esimese suure lääneriigina kanepi legaliseerinud Kanada tööstus ülehindas rahva soovi mõnuaine järele. Samuti alahinnati ebaseadusliku turu võimet reageerida uutele tegijatele, kirjutab Financial Times.

Toronto börsil noteeritud Canopy Growth'i saak oli kolmandas kvartalis 40,5 tonni, kuid kandis maha umbes 15,9 miljoni Kanada dollari ehk 10,8 miljoni euro väärtuses lõpetamata toodangut. Aurora Cannabis koristas 41,4 tonni kanepit. Mõlema ettevõtte toodangust üksi piisanuks terve riigi legaalse nõudluse katmiseks.

Ületootmine ja võitlus salakanepiga kanduvad üle ka hindadesse. Cranos Group teatas, et müüs septembris kanepit hinnaga 3,58 Kanada dollarit ehk vaid 2,44 eurot gramm. Aasta algusega võrreldes on hind vähenenud kolmandiku võrra.

Cannabis Benchmarks teatas, et tarbimine ei suuda järge pidada hoogustuva tootmisega. Kuigi investorid jooksid kohalike tootjate nagu Canopy, Aurora, Cronos Groupi ja Tilray aktsiatele tormi, on kliendid jäänud truuks ebaseaduslikule turule.

ArcView ja BDS Analytics eeldavad, et legaalse turu maht kolmekordistub järgmise viie aasta jooksul, mis võtaks tänavadiileritelt ära umbes miljard dollarit. Praegu on legaalse turu aastane maht umbes 1,9 miljardit, mustal turul kaubeldaks aastas aga 2,3 miljardi dollari eest.

Üheks põhjuseks on legaalse jaemüügi kehv areng, mida reguleerivad provintsid. Rahvaarvult suurimas, 14,5 miljoni elanikuga Ontario provintsis on vaid 24 poodi. Provintsi valitsusjuht Doug Ford teatas sel nädalal, et kaalub jaemüügilitsentside väljastamist lihtsustada.

Tootjad loodavad samal ajal teise faasi legaliseerimisele, niinimetatud «Cannabis 2.0», millega lubataks söödavad kanepitooted ja veipimistooted.

Tagasi üles