Pensionireform läheb maksuametile maksma miljoneid

Maksu- ja tolliamet jagab ettevõtjatele soovitusi, kuidas Brexiti ajal käituda.

FOTO: Dmitri Kotjuh

Pensionireformiga seonduvad arendused lähevad maksu- ja tolliametile maksma esialgsel hinnangul kuni 3 miljonit eurot. Samuti jääb ameti hinnangul eelnõust selgusetuks mitteresidentide maksustamine.

Maksu- ja tolliameti teatel toovad pensionireformiga planeeritavad seadusemuudatused ametile kaasa mahukate infosüsteemi arendustööde vajaduse, mille maksumus on esialgsel hinnangul kuni 3 miljonit eurot.

Kogumispensioni seaduse muudatustega jääb maksu- ja tolliameti teatel selgusetuks ka mitteresidentide ja residentide maksustamise ning pensioniskeemist raha ülekandmisega seonduv, ameti juriidilise osakonna juhataja Marilin Mihkelsoni edastatud kooskõlastuskirjas rahandusministeeriumile.

Eelnõuga tuleks maksuameti hinnangul luua selgus asjaolule, kas residentsuse muutumisel toimub pensioni investeerimiskonto maksustamine või kuidas toimub pensioni investeerimiskonto väljamaksete maksustamine mitteresidentide puhul.

«Kooskõlastamiseks esitatud eelnõu kohaselt antakse isikule 18-aastaseks saamisel võimalus pensioni teise sambaga mitte liituda, teavitades sellest registripidajat. Mitteresidendil, kes muutub residendiks, sellist võimalust eelnõust ei nähtu,» märkis Mihkelson.

See tähendab, et tema töötasult hakatakse võtma automaatselt 2 protsenti pensioni teise sambasse ja see kestab seni, kui tal tekib võimalus mittetasumise avalduse esitamiseks.

«Paljud välismaalased ei soovi olla liitunud Eesti teise sambaga, st et pärast automaatset liitumist esitavad nad raha väljavõtmise avalduse. Esitatud eelnõust ei selgu, et kui talle kohalduvad avalduse makse tasumise/mittetasumise kohta esitamise üldised reeglid, siis kas ta peab ligikaudu kolm kuud tasuma makset pensioni teise sambasse, seni kuni saab esitada mittetasumise avalduse,» märkis Mihkelson.

Vältimaks tarbetu halduskoormuse tekitamist oleks maksuameti hinnangul mõistlik sätestada eelnõus ka nende jaoks pensioni teise sambasse mittetasumise lahendus, näiteks etteteavituse kaudu.

Tagasi üles