Reformierakond lubab lahingut, sest II sambast loobujad saavad väiksema pensioni

Andres Sutt

FOTO: Laura Oks

Endine tippjuht ja praegu Reformierakonna majandusmõtte eestvedaja Andres Sutt tõi välja reformi neli selget puudujääki ning lubas valitsuse reformiplaani riigikogus korda teha.

Sutt tegi sotsiaalmeedias postituse, kus tõi välja neli punkti.

  1. Eelnõu seletuskirjas esitatud analüüs näitab selgelt, et II sambaga liitunute pension saab olema kõrgem kui oleks vaid I samba pension. Nii lükkab rahandusministeerium ise ümber müüdi, et I sammas tagab tulevikus parema pensioni kui I ja II sammas kokku, seda palgast sõltumata. Jääb endiselt arusaamatuks, mis kasu sünnib II samba lammutamisest.
  2. Koalitsioon näeb võimalust II sambast raha väljavõtnute makstud tulumaksu arvelt tõsta erakorraliselt pensione. See plaan on rahanduslikult savijalgadel, sest II samba lammutamisel makstav tulumaks tõstab maksutulusid ühekordselt, aga erakorraline pensionitõus vajab rahastust iga-aastaselt.
  3. Ei ole ühtegi sisulist põhjust, miks peaks valitsuse eelnõu menetlema kiirkäigul, eirates head õigusloome tava. Võtame aega, et sisuliselt kaasata huvirühmi, kaaluda valikute plusse ja miinuseid ning valmistada ette toimivad IT-lahendused nii avalikus kui ka erasektoris. Muuseas, 2020. aasta eelarves ei ole II samba IT-lahendusteks ette nähtud ühtegi eurot.
  4. Peame riigikogus sisuka debati ja võtame vastu seaduse, mis teenib Eesti inimeste pikaajalisi huve, mitte ei suurenda valitsuse maksutulu ühekordselt, enne 2021. aasta kohalikke valimisi, väiksemate pensionite arvelt tulevikus.
Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles