Kaupade kiire kohaletoimetamine hakkab Amazoni rahakotile

Amazoni pakid.

FOTO: Brendan McDermid/Reuters/Scanpix

Globaalse e-kaubandushiiglase Amazoni aktsia läks reedel langusesse pärast seda, kui ettevõte teatas vähenenud kasumist ja langetas pühadekvartali käibe- ja kasumiprognoosi. 

Amazoni käive tõusis kolmandas kvartalis varasema aasta sama kvartaliga võrreldes 24 protsenti ligemale 70 miljardi dollarini. Sealjuures langes kasum pea 25 protsenti 2,1 miljardi dollarini. Tugeva kasumilanguse taga on tehnoloogiagigandi sõnul senisest kõrgemad tarnimiskulud, mille alla mattis ettevõte kolmandas kvartalis ligemale 10 miljardit dollarit. Seda on möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 46 protsenti rohkem. 

Amazoni asutaja ja tegevjuhi Jeff Bezose sõnul tulenevad senisest kõrgemad tarnimiskulud eelkõige ettevõtte püüdlusest toimetada kaupu Prime'i klientideni ühe päevaga. Tegevjuhi sõnul tasub see pikemas perspektiivis ennast siiski ära. Bezose sõnul on Prime'i liikmesusega klientide ostud märkimisväärselt kasvanud. 

Investorid polnud uudiseid kuuldes siiski ülemäära õnnelikud ning veel vähem meeldis neile tõsiasi, et Amazon langetas neljanda kvartali käibe- ja kasumiprognoosi. Ettevõtte praeguste prognooside järgi kasvab käive aasta viimase kolme kuu jooksul 11 – 20 protsenti. Neljas kvartal on Amazoni jaoks kõige olulisem periood aastas, sest tegu on pühadeajaga, millal inimesed ostavad rohkem kui muidu. 

Senisest madalam prognoos tuleb eelkõige Jaapani pealt, mis on üks Amazoni suuremaid turge. Oktoobri alguses tõusis Jaapanis käibemaks, mis tõenäoliselt vähendab sealset tarbimist. Lisaks läheb kaupade ühe päevaga Prime'i klientideni toimetamine pühadekvartalis tõenäoliselt maksma kuni 1,5 miljardit dollarit. 

Amazoni aktsia langes kauplemisjärgsetel tundidel seitse protsenti. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles