Seeder: kohtutäiturid ei pääse II samba säästudele ligi

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

FOTO: Joosep Pank

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et pärast pensionireformi ei pääse ükski kohtutäitur ligi inimese teise samba ja investeerimiskonto säästudele, kuigi seda on seni avalikkuses räägitud.

Teise samba reformi eestvedaja Seeder aktiveerus pärast tänast Postimehe intervjuud, kus Swedbanki eksjuht Robert Kitt muretses, et pärast samba vabatahtlikuks muutmist võivad kohtutäiturid hakata inimeste sääste arestima, kui inimesed on võlgu. «See pole kohe üldse okei,» ültes Kitt.

Seeder ütles pärast avalduse lugemist, et küllap pole avalikkus reformi kõikidest asjaoludest veel aru saanud. «Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise korral ei saa kohtutäitur ega keegi teine ligi inimese teise samba ja investeerimiskonto säästudele,» lubas ta.

Seeder lisas, et väide, et pärast pensionireformi hakkavad võlausaldajad ja kohtutäiturid inimeste kogutud sääste võlgade katteks sisse nõudma, on pahatahtlik kuulujutt, mille on ringlema lasknud reformi kriitikud.

«Tulevikus saab teise sambasse kogutud raha käsutada ja kasutada ainult inimene ise, mitte võlausaldaja ega kohtutäitur,» selgitas Seeder. Küll aga võib kohtutäitur raha arestida, kui inimene võtab sambast või investeerimiskontolt raha välja ja laseb selle tavalisele arveldusarvele kanda.

Varem on näiteks pankrotihaldur Vladimir Kutšmei Postimehes öelnud, et tema hinnangul tuleks vabatahtlik teine pensionisammas muuta sarnaselt kolmanda sambaga arestitavaks, sest kui võlgnikul on õigus seda raha kasutada, siis peaks samasugune õigus olema kohtutäituril.

Pensionireformiga tekib inimestel võimalus võtta teise pensionisambasse kogunenud raha välja. Rahandusminister Martin Helme (EKRE) sõnul saab selleks avaldusi esitama hakata juba eeldatavasti järgmise aasta juulist ning esimesed väljamaksed peaksid toimuma 2021. aasta alguses.

Tagasi üles