Pärast pensionitõusu hakkab 80 500 pensionäri tulumaksu maksma

Pensionär euromüntidega

FOTO: Karlheinz Schmidlehner/Panthermedia/Karlheinz Schmidlehner

Eestis on septembri seisuga 332 000 pensionäri, kellest 211 000 pensionäri igakuine sissetulek on väiksem kui 500 eurot. Järgmise aasta aprillist väheneb alla 500 euro suuruse kuise sissetulekuga inimeste arv 130 000 inimesele, mis tähendab, et 80 500 pensionäri hakkavad tulumaksu maksma, kirjutab ERR.

Nii kaua, kui inimese kuine sissetulek jääb alla 1200 euro, tuleb tulumaksu tasuda vaid 500 eurot ületavalt osalt. Näiteks, kui seni oli inimese pension 500 eurot ja pärast pensionitõusu on 545 eurot, on tulumaksukohustuseks üheksa eurot kuus.

Töötavatel pensionäridel, kelle sissetulekud ületavad praegu 1200 eurot kuus, kuid jäävad alla 2100 euro, näiteks koos palga ja pensioniga, tuleb lisanduvast pensionist rohkem tulumaksuks tasuda ja selliseid pensionäre on Eestis 22 400.

Erakorralisest pensionitõusust jäi alles seitse eurot

Järgmise aasta riigieelarve eelnõusse jõuab Keskerakonna peamine valimislubadus ehk erakorraline pensionitõus, kuid Postimehe andmetel on erakorralise pensionitõusu suuruseks plaanitud seitse eurot kuus. Lisaks seitsmele eurole tõuseb keskmine pension veel läbi indekseerimise 38 eurot ja seega kokku 45 eurot.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ei kinnitanud ega lükanud ümber infot, et järgmisel aastal on erakorraline pensionitõus seitse eurot. Küll aga nentis ta, et algselt lubatud 100 euroni pension järgmisel aastal ei tõuse. «Arvestades riigi rahalist olukorda, majandus- ja rahandusprognoose, mis on tulnud pärast riigikogu valimisi, on riigi rahalised võimalused järgmistel aastatel loodetust pigem tagasihoidlikumad. Nii suuri lubadusi ja eesmärke, nagu oleme seadnud enne valimisi, pole võimalik ellu viia,» ütles ta.

Tagasi üles