Pärast Madoffi on püramiidskeemide avastamine mitmekordistunud

Kõigi aegade suurima püramiidskeemi autor Bernard Madoff (paremal) 2009. aasta jaanuari alguses kohtusse minemas.

FOTO: Lucas Jackson / Reuters/Scanpix

Veidi üle kümne aasta tagasi avastati Bernard L. Madoffi Ponzi skeem ehk kõigi aegade suurim püramiidskeem, mille ohvrid jäid ilma kokku 50 miljardist dollarist.

Pole täpselt teada, kas põhjuseks on USA väärtpaberivalve (SEC) jõudude suurendamine või see, et petiseid on tekkinud rohkem, kuid järgneva kümne aasta jooksul on avastatud enam kui kolm korda rohkem Ponzi skeeme kui enne Madoffi, kirjutab The Wall Street Journal.

Bernard L. Madoffi pettus tuli avalikuks 2008. aasta 19. detsembril ning teda süüdistati inimestelt 50 miljardi dollari väljapetmises. Summa oli niivõrd hiiglaslik, et SEC oli sunnitud oma jõude taoliste kuritegevuste uurimiseks suurendama.

Enne Madoffi skeemi oli eelneva kümne aasta jooksul ilmsiks tulnud 195 juhtumit, kus 301 000 investorit jäid ilma kokku 8,5 miljardist dollarist.

Pärast Madoffi on kohtu ette viidud 291 juhtumit, kus kannatajateks olid kokku 4,3 miljonit investorit, kellelt on petetud välja kokku 31,1 miljardit dollarit. Pooltel neist juhtudest pakkusid petised investoritele ebatraditsioonilisi investeerimisvõimalusi nagu otseinvesteerimisvõimalusi kullakaevandustesse ja söemaardlatesse, aga ka krüptovaluutadesse.

Madoffi-eelsel kümnendil peteti ebatraditsiooniliste investeeringutega 38 protsendil juhtudest.

«Petised püüavad endid investorite ligimeelitamiseks ilustada uute toodetega,» ütles ajalehele SECi Philadelphia regiooni direktor Jeff Boujoukos.

Tagasi üles