Väsimatud Sõnajalad nõuavad riigilt 124 miljonit kahjutasu

Oleg ja Andres Sõnajalg kinnitasid tänavu juulis Põhjarannikule antud intervjuus, et nad ei kahtle, et Aidu tuulepargi ehitusload on kehtivad ning et kohus seda ka kinnitab. Nii läkski.

FOTO: Matti Kämärä / Põhjarannik

Aidu tuuleparki arendava Aidu Tuulepark OÜ juhatuse esimees Oleg Sõnajalg nõuab riigilt tuulepargi ehitamise peatamisega tekitatud kahjude kompensatsiooniks 123,7 miljoni euro hüvitamist, kompromissina on Sõnajalad valmis kahjunõuet vähendama Tootsi tuulepargi hoonestusõiguse rahuldamisel.

Oleg Sõnajalg kirjutab pöördumises justiitsminister Raivo Aegile ja rahandusminister Martin Helmele, et OÜ-l Aidu Tuulepark pole võimalik tuulepargi ehitamise kaheks ja pooleks aastaks peatamise tõttu täita lepinguliste partnerite ees nõuetekohaselt kohustusi, millest tulenevad kahjud ulatuvad 123,7 miljoni euroni.

Ministritele esitatud kahjude arvestus ei sisalda seejuures tuulepargi opereerimisest saamata jäänud tulu, vaid finantseerimislepingutest tulenevaid otseseid kulusid, riigile tasutud hoonestusõiguse tasusid ja Eleon AS-i ning tuulikute komponente tarnivate rahvusvaheliste korporatsioonide vahelistes lepingutes sätestatud nõudeid.

Aidu Tuulepark OÜ on valmis kahjunõuet kompromissi leidmisel olulisel määral vähendama, kuid ei plaani kahjunõudest täielikult loobuda.

Sõnajalg teeb pöördumises ettepaneku kompromissiks, mille kohaselt peaks leidma lahenduse Aidu tuulepargi ehituse jätkamiseks, ühtlasi võiks majandus- ja kommunikatsiooniministeerium rahuldada vendadele Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluva Eleon AS-i Tootsi tuulepargi hoonestusõiguse.

Sellega saaks Eleon suurendada tuulikute tarnemahtusid kohe enam kui kahekordselt ning ettevõte saaks asendada rahvusvaheliste suurettevõtete sissenõutavad trahvid ja viivised lepingumahtude suurendamisega. «Eeltoodu annaks võimaluse kaks ja pool aastat seiskunud tarnelepingute taaskäivitamiseks, mis omakorda võib anda läbirääkimisruumi kahjunõuete oluliseks vähendamiseks,» märkis Sõnajalg.

Kohus peatas Aidu Tuulepark OÜ tuulikute püstitamise 2017. aasta 3. mail, kui võttis menetlusse Ida-Viru maavanema protesti 2015. aasta kevadel ettevõttele antud ehituslubade tühistamiseks. 

Aidu Tuulepark plaanib Aidusse püstitada 30 kolmemegavatist tuulikut. 

Tagasi üles