Euroopa keskpangad võtavad Facebooki krüptoraha luubi alla

Libra krüptoraha illustratsioon.

FOTO: DADO RUVIC / REUTERS

Facebooki Libra krüptoraha esindajad kohtuvad esmaspäeval 26 Euroopa Liidu liikmesriigi keskpankade ametnikega, et arutada Libra kasutuselevõttu ja sellega kaasnevaid riske. 

Kohtumine leiab aset Baseli linnas Šveitsis ja seda juhib Euroopa Keskpanga nõukogu liige Benoît Coeuré, kes on hoiatanud, et latt saab olema Libra aktsepteerimisel väga kõrge. Euroopa rahandusministrid avaldasid hiljuti Helsingis toimunud kohtumisel muret, et krüptovaluutad võivad mõjuda finantssüsteemidele destabiliseerivalt ja ohustavad keskpankade sõltumatust. 

Libra esindajad hakkavad vastama keskpankurite küsimustele, millest koostatakse omakorda raport oktoobris toimuva G7 rahandusministrite kohtumise ajaks. Libra teatas, et nad tervitavad kohtumist pankuritega ja on oodanud võimalust selgitada uue krüptoraha olemust. Ühtlasi on nad arvestanud krüptovaluuta aeglase stardiga just selleks, et pidada läbirääkimisi erinevate riikide valitsustega. 

Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire on kutsunud ELi üles Libra täielikult blokeerima, sest tema hinnangul puuduvad veel vastavad seadused, mis suudaks krüptovaluutasid efektiivselt reguleerida. Prantsusmaa hoiab ühtlasi hetkel G7 presidendi kohta ja on moodustanud Coeuré juhtimisel töögrupi, mis uurib võimalikke krüptovaluutadega kaasnevaid riske. 

Võimalus saada Euroopa toetus tundub Libra jaoks praegu väga madal. 

EL on eriti mures selle pärast, kui populaarseks võib Libra saada eurooplaste seas, sest blokk pole endiselt suutnud välja töötada kuigi efektiivseid piiriüleseid, kuid liidusiseseid maksevõimalusi. Coeuré kutsus reedel liikmesriike üles kiiresti välja töötama odavamaid ja kiiremaid maksevõimalusi, enne kui tarbijad pöörduvad krüptovaluutade poole. Euroopa Keskpank kaalub ühe võimalusena konkureeriva, kuid Brüsselile alluva krüptovaluuta loomist, mille turvalisus oleks tagatud. 

Ka Coeuré tunnistas reedel, et Euroopa Keskpank peab hakkama tõsiselt mõtlema enda krüptovaluuta loomisest.

Allikas: Financial Times 

Tagasi üles