Maailma suurima tubakatootja Eesti äri kängub

Maailma suurim tubakatootja on teada andnud, et peagi lõpetavad nad sigarettide tootmise.

FOTO: Erik Prozes

Maailma ühe suurima tubakatootja Philip Morrise Eesti üksuse käive on viimastel aastatel järk-järgult langenud. Põhjus on proosaline: inimesed suitsetavad vähem.

Philip Morris Eesti OÜ pole turuosa kaotanud järsult, pigem on müük vähenenud tasapisi. Kui 2015. aastal moodustas käive 18 miljonit eurot, siis eelmisel aastal 15,2 miljonit, selgub firma majandusaasta aruandest.

Firma on siiski plussis, teenides mullu veidi üle 700 000 euro kasumit. Omanikud otsustasid maksta endale ka pool miljonit eurot dividende. Omanikutulu on jaotatud ka varasematel aastatel.

Philip Morris on ka Eesti üks suurimaid maksumaksjad. Ainuüksi tänavu teises kvartalis tasusid nad riigile 34,5 miljonit eurot makse.

Firma tegeleb Eestis Parlamendi, Philip Morrise, Marlboro, L&Mi ja Chesterfieldi hulgimüügiga. Lisaks müügile teevad nad brändidele müügiedendust ja turundust.

Eesti konjunktuuriinstituudi andmetel pole Eesti inimesed suitsetanud kunagi nii vähe kui praegu. Samuti tahetakse suitsetamisele üha rangemaid piiranguid.

Paljud olukorrad, mis olid tavapärased veel 20 aastat tagasi ­– suitsetamine tööruumides, lennukites, restoranides – ei ole tänapäeval enam mõeldavad. 

Eesti täiskasvanud elanikest suitsetas 2016. aastal 22 protsenti ehk veidi üle viiendiku. Võrdluseks: 2014. aastal oli suitsetajaid 26 protsenti, 1979. aastal aga lausa 34 protsenti.

Philip Morris International, kes on kõrvuti Altriaga maailma üks suuremaid tubakatootjaid, on teada andnud, et nende pikaajaline eesmärk on klassikaliste sigarettide tootmine üldse lõpetada. Selle asemele on nad asunud välja arendama kuumutatavaid tubakatooteid IQOS ja nikotiinivabasid tooteid.

Tagasi üles