Eesti Energia tõmbab kogu Eesti tööstust alla
Oluliselt täiendatud!

Elupõline kaevur

FOTO: Postimees.ee

Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted juulis 5 protsenti vähem kui eelmise aasta samas kuus. Toodang suurenes küll töötlevas tööstuses, aga vähenes nii energeetikas kui ka mäetööstuses, mis lõviosas seotud Eesti Energia raskustega toota põlevkivist elektrit.

Töötlevas tööstuses toodeti 2018. aasta juuliga võrreldes 2 protsenti rohkem toodangut. Enam kui pooled tööstusharud ületasid eelmise aasta sama perioodi mahu. Eelkõige põhjustas kasvu toiduainete, arvutite ja elektroonikaseadmete tootmise ning puidu töötlemise suurenemine. Suurema osatähtsusega tööstusharudest vähenes ehitusmaterjalide ja elektriseadmete tootmine.

Välisturule müüdi juulis 64 protsenti kogu töötleva tööstuse toodangust. Korrigeerimata andmete alusel suurenes toodangu müük ekspordiks 7 protsenti ja müük koduturule 13 protsenti.

Sesoonselt korrigeeritud andmete alusel toodeti juulis võrreldes juuniga tööstuses 3 protsenti vähem toodangut, töötlevas tööstuses oli vähenemine 1 protsent.

Möödunud aasta juuliga võrreldes vähenes elektri tootmine 61 protsenti, soojuse tootmine kasvas 2 protsenti.

Põlevkivi kaevandati aasta lõpuni ette

Tõenäoliselt jätkub toodangu kahanemine ka järgnevatel kuudel, sest näiteks põlevkivi kaevandati juba aasta lõpuni ette, mis tähendab, et mäetööstuse panus võrreldes eelmise aastaga aasta lõpuni kahaneb.

Nimelt kirjutas Põhjarannik, et kui Estonia kaevandusest ja Narva karjäärist ei võetaks sel aastal enam välja ühtegi tonni põlevkivi, saaksid Eesti Energia õlitehased ja elektrijaamad töötada planeeritud mahus vähemalt aasta lõpuni, kui mitte kauem.

«Põlevkiviladu on peaaegu täis,» tõdes kaevurite ja energeetikute sõltumatu ametiühingu juht Marina Lukjanova, pidades silmas Narva lähedal Auveres asuvat hiidladu, kuhu mahub üle 4,5 miljoni tonni põlevkivi. Eesti Energia õlitehastes kulub aastas põlevkivi ligikaudu 3,7 miljonit tonni. Et alates veebruari algusest on suurem osa elektrijaamade plokkidest kõrgete saastekvoodihindade tõttu seisnud, on elektri tootmiseks kulunud põlevkivi mitu korda vähem kui eelnevatel aastatel.

Põlevkivi vajadus on vähenenud ka selle tõttu, et alates maikuust on soojusvaheti rikke pärast rivist väljas olnud kõige uuem ja konkurentsivõimelisem Auvere elektrijaam, mille remont kestab viimaste uudiste põhjal vähemalt oktoobri lõpuni. Elering teatas sel nädalal, et kodumaine elektritoodang on eelmise aasta juuliga võrreldes vähenenud peamiselt põlevkivielektrijaamade toodangu languse arvel koguni 63 protsenti.

Kui aasta alguses oli kaevandustes tööl ligikaudu 1900 inimest, siis praeguseks on neid tema sõnul jäänud 1650 ringis. Põlevkivi vajadus suureneb umbes kahe miljoni tonni võrra aastas, kui Eesti Energia ehitab ja käivitab veel ühe Enefit280 õlitehase. Selle investeerimisotsus on plaanis teha tänavuse aasta lõpus ning ehituseks võib kuluda kolm-neli aastat.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles