FOTOD: Harju tänava kartulikasvataja korjas põllult hea saagi

Tallinna linnavalitsusega aastaid vägikaigast vedanud ettevõtja Heino Viik pani mais protesti märgiks vanalinna Harju tänava krundile kartulid maha. Täna korjas värske põllumees oma esimese saagi.

«Täna võtame vanalinnas Harju 30 asuval põllul kartulit ja täname linnavalitsust hea saagi eest! Tallinn pole lasknud sealset kinnistut 14 aastat sihtotstarbe kohaselt kasutada, ent kartuli kasvamist ei suutnud nad ära keelata,» teatas Viik. Ettevõtja lisas, et kartulid jäävad kinnistule linnakodanikule tasuta võtmiseks kuni 8. septembrini või kuni mugulaid jätkub.   

Kibe vaidlus maatüki ümber

Viigi ettevõttele Uranos OÜ kuulub Harju tänaval Niguliste kiriku ees 715 ruutmeetri suurune kinnistu. Aastal 2007 rajas linn Viigi kinnistule omavoliliselt kaks ehitist: raudbetoonist tugimüüri Trepi tänaval ning Nõelasilma värava ühe posti, millega algas pikk kohtuvaidlus.

2012. aastal saavutas ärimees ringkonnakohtus linna üle võidu, esitades hulga tõendeid, et linn ehitas tema kinnistul pahatahtlikult ja ebaseaduslikult ning takistas kinnistu kasutamist. Kohus jäi ettevõtjaga nõusse ning käskis müüri ja värava lammutada ning taastada kaeve- ja ehitustöödele eelnenud olukord. Seda pole aga praeguseni tehtud ning kõik, kes Harju tänaval jalutavad, võivad näha, et müür ja Nõelasilma värav on endiselt omal kohal. Et linna survestada, pöördus Viik kohtutäituri poole ning 31. jaanuaril edastatigi Tallinna linnale täitmisteade. 

Suurem probleem on aga ettevõtja sõnul see, et kuigi kinnistu sihtotstarve on 50 protsenti elamumaa ja 50 protsenti ärimaa ning Uranos OÜ on 14 aasta jooksul maksnud kinnistu eest ligi 60 000 eurot maamaksu, ei saa ta seda ometi kasutada, sest linn seisab lubadel ees.

Tegelikult tahaks Viik maatükki linnale müüa ja küsiks selle eest 1,6 miljonit eurot. Praegu oleks selle 715-ruutmeetrise maa väärtus Viigi arvutuste kohaselt 3,2 miljonit eurot, kuid ta on valmis müüma poole odavamalt.

Linnal on aga teised plaanid. Oktoobris saatis abilinnapea Eha Võrk Viigile sundvalduse seadmise teate, mille kohaselt on plaanis omandada avalikes huvides 35 ruutmeetri suurune osa kinnistust kohaliku tee ehitamiseks ja valdamiseks. Selle 35 ruutmeetri alla jäävadki rajatud betoonsein ja värav. Sundkorras äravõetud maatüki eest pakkus linn Heino Viigile 1113 eurot aastas.

Tagasi üles
Back