Trump läks taas raevu ja käskis USA ettevõtetel Hiinast välja kolida
Peking kehtestas uued tollid.

Donald Trump.

FOTO: ALASTAIR PIKE / AFP

USA ja Hiina kaubandussõda võttis reedel uued pöörded, kui Hiina kehtestas USAle vastumeetmena uued imporditollid väärtuses 75 miljardit dollarit. President Donald Trump läks Twitteris pöördesse ja «käskis» kõigil USA ettevõtetel koheselt Hiinast välja kolida ning igasugune äritegevus seal lõpetada. Samuti vandus ta kehtestada Hiinale uued tollid. 

Trump säutsus Twitteris, et ta tõstab kõiki seiniseid tolle viie protsendi võrra. Umbes 250 miljardi dollari väärtuses Hiina importkaupadele kehtiv 25-protsendine toll tõuseb oktoobrist 30 protsendi peale. Septembriks ja detsembriks lubatud tollid, mis puudutavad umbes 300 miljardi dollari väärtuses kaupu, tõusevad 15 protsendi peale. «Me ei vaja Hiinat tegelikult üldse ja meil on parem ilma nendeta,» säutsus Trump. 

«Ma käsin kõigil suurepärastel Ameerika ettevõtetel hakata kohe otsima Hiinale alternatiive. Tooge oma tööstus KOJU!» säutsus president. Tegelikkuses ei saa ta muidugi ettevõtetel selliseid käske jagada ja Trump (tõenäoliselt) teab seda. USA jaekettide föderatsioon nimetas Trumpi nõudmist «ebarealistlikuks.» USA farmerite föderatsioon teatas, et paljude talupidajate elu läheb peatselt veelgi raskemaks, sest kaubandussõda süveneb.  

USA rahandusministeerium teatas reedel, et alates 15. detsembrist hakkab kehtima juba varem planeeritud 25-protsendine toll Hiina autotoodangule ja viie-protsendine toll Hiinast imporditud autoosadele. Lisaks lähevad maksustamisele ka tuhanded muud tooted, sealhulgas soja, kohvi, viski, mereannid ja toornafta. 

Hiina teatas reedel, et nende kehtestatud tollid on vastukäik USA poolt hiljaaegu välja kuultatud imporditollidele väärtuses 300 miljardit dollarit. Viie- ja 10-protsendise maksu alla lähevad näiteks erinevad põllusaadused, lennukid, lennukiosad ja toornafta. Lisaks kehtestab Hiina 25-protsendise tolli USA autotoodangule - Peking oli varem lubanud need tollid ära jätta. 

Kaks riiki on pidanud omavahel kaubanduskõnelusi juba mitu kuud, kuid mingit käega katsutavat progressi pole toimunud. Tõenäoliselt jäävad kõnelused nüüd täielikult pooleli ja kaubandussõda läheb täistuuridel edasi. Mitmed ökonomistid on hoiatanud, et USA ja Hiina kaubandussõda võib vallandada uue ülemaailmse majanduskriisi, sest tegu on kahe maailma kõige suurema majandusega. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles