Harvardi professor: uus majanduskriis võib alata just sellest kohast

Õpilased nõuavad Hong Kongi linnahalli ees poliitilist reformi.

FOTO: KAI PFAFFENBACH / REUTERS

Maineka Harvardi Ülikooli ökonomist Carmen Reinhart ütles, et kiratseva maailmamajanduse võivad täielikult üle ääre lükata praegused Hongkongi rahutused. 

Reinhardi sõnul näeb ta mitut faktorit, mis võivad aidata kaasa uue kriisi saabumisele (USA-Hiina kaubandussõda, Brexit, majanduskasvu aeglustumine suurriikides jne), kuid tema hoiab kõige rohkem silma peal Hongkongil. Nimelt võib Hongkongis toimuv poliitiline kaos viia majanduskasvu veelgi kiirema aeglustumiseni Hiinas ja mujal Aasia regioonis, leiab ta.

«Kui ma peaks välja valima ühe päästiku või viimse piisa karikasse, mis vallandab kriisi, siis ma pakuks Hongkongi,» ütles rahvusvahelisele majandusele spetsialiseeruv Reinhard Bloombergile. «Selle mõju ei ole ainult regionaalne ja segmenteeritud, vaid vägagi globaalne.»

Nüüdseks juba kolm kuud tagasi alanud valitsusvastased massiprotestid on pannud Hongkongi majanduse tõsise surve alla. Linna majanduskasv kannatas juba enne proteste Hiina majanduskasvu aeglustumise ja kaubandussõja tõttu. Protestid on andnud tõsise hoobi turismile, jaemüügile ja kohalike äride julgusele investeerida.

Hongkongi valitsus prognoosib, et selle aasta majanduskasv jääb 0% ja 1% vahele. Enne protestide algust oli sama prognoos 2-3%. Hongkongi SKT kahanes teises kvartalis võrreldes esimese kvartaliga 0,4 protsenti. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles