Lipo teenib järjepidevalt kahjumit, Tallinn veel poodi ei sulge

Munitsipaalpood LiPo.

FOTO: Toomas Tatar

Viie aasta eest avatud Tallinna linnapoe ehk lipo käive ja külastajate arv on paaril viimasel aastal märkimisväärselt langenud. Sellegipoolest pole abilinnapea Aivar Riisalu sõnul praegu poliitilist otsust poe sulgemiseks, edastas rahvusringhäälingu uudisteportaal.

Mullu väiksemale pinnale kolinud kauplust toetab Tallinna linn tänavu veel 140 000 euroga, kuid mis saab järgmisel aastal, pole veel selge. Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu ütles ERR-ile, et lõplikku otsust pole veel tehtud.

«Eks ta liigub selles suunas, et lõpuks likvideeritakse, aga praegu poliitilist otsust pole. Ei taha spekuleerida, millal see [sulgemine] juhtub,» lausus ta.

Riisalu sõnul on poe lahtiolekuaegu muudetud ning kolitud väiksemale pinnale – sellega on kulusid optimeeritud ning poe kahjum pole enam nii suur.

Linnapood avati 2014. aasta mais ning oli mõeldud eeskätt väikese sissetulekuga inimestele. Kui alguses pakuti soodsa ehk kontrollitud hinnaga tooteid 30 tootegrupis, siis praeguseks on taolisi tooteid 55.

Linna äriühingute järelevalve osakonna juhataja Vello Ervin sõnas, et linnapoes regulaarselt oste tegevatest isikutest moodustavad umbes poole pensionieas inimesed, 30 protsenti vähekindlustatud ja suurte perede liikmed ning 20 protsenti tavakülastajad.

«Enim ostetakse piima ja piimatooteid, kartuleid ja juurvilju. Ostjad on hinnanud viimaseid kvaliteetseteks ja hinna poolest eriti soodsateks,» ütles Ervin.

Esimesed kaks olid poe jaoks tippaastad. 2014. aastal tehti päevas keskmiselt 902 ning 2015. aastal 874 ostu. Järgmisel kahel aastal langes päevaste ostude arv juba alla 700 ning mullu oli see vaid 317 ning tänavu esimesel seitsmel kuul 256.

Riisalu sõnul on kaupluses külastajaid igal päeval siiski mitusada ning seetõttu ei saa öelda, et tegu oleks mõttetu poega.

Kui esimesed neli aastat ulatus poe eelarve 200 000 euroni või üle selle, siis näiteks mullu toetas linn poodi umbes 160 000 ning tänavu 140 000 euroga. Milline ja kas üldse saab olema järgmise aasta toetus, pole veel selge.

Lipo on igal aastal teeninud kahjumit. Avamisaastal oli see 200 000, aasta hiljem juba 250 000 eurot. Sealt edasi on kahjum märkimisväärselt vähenenud. Tänavune on esimese seitsme kuu kahjum vähem kui 10 000 eurot.

Langenud on ka käive. Kui 2014–2015 oli see 2000 euro juures keskmiselt päevas, siis mullu langes päevane käive juba alla 800 ning tänavu juba alla 700 euro.

Tagasi üles