Murranguline kokkulepe: eestlased ja lätlased panid piimaühistus seljad kokku

Lehm. Pilt on illustreeriv.

FOTO: Mailiis Ollino

Eesti farmerite piimandusühistu E-Piim Põltsamaal toimunud erakorraline üldkoosolek augusti algul ja Läti piimandusühistu Piena Cels erakorraline üldkoosolek esmaspäeval Riias kiitsid ühehäälselt heaks Baltikumi esimese euroopa ühistu SCE (Societas Cooperativa Europaea) asutamise.

Euroopa ühistu asutatakse kahe riigi ühistute ühinemise teel liikmete poolse omakapitali sissemaksega 17,2 miljonit eurot, mis on ühinevate ühistute vara puhasväärtus.

«Me ei saa üksi eksisteerida, peame ühinema ja suuremaks saama,»ütles ühistu Piena Cels juhatuse esimees Raimonds Misa «See on aja märk, tunnustan ühistu liikmete koostöövõimet ja tahet ühisosa leidmisel. Uus ühistu asutati hea ja sundimatu emotsiooni pealt - nüüd tuleb seda hoida,» lisas piimandusühistu E-Piim juhatuse esimees Jaanus Murakas.

Ettevõtted kirjutasid ühisteates, et kahe naaberriigis asuva piimandusühistu koostöö on ühinemiseelselt toimunud kaks viimast aastat. «Ühistud on sarnasel arusaamisel globaalse piimanduse arengutrendide ning eesseisvate väljakutsete osas. Mõlema ühistu eksisteerimise põhieesmärk on oma liikmete jätkusuutliku arengu tagamine. Sellest tulenevalt oli kahe ühistu ühinemine loomulikuks jätkuks, et kaitsta liikmete huvisid üha tihenevas konkurentsis piimandusturul,» teatasid ettevõtted.

Ettevõtted lisasid, et ühinemise tulemusena saavutatakse laiem tootesortiment, suurem võimekus suuremahuliste investeeringute elluviimisel, Eesti ja Läti turu muutumine ühiseks koduturuks.

Ühistul E-Piim on tehased Järva-Jaanis, Põltsamaal ja Türil. Piena Cels omab piimatööstust Jaunpils Pienotava.

SCE E-Piim ühendab kokku 192 farmerit Eestist ja Lätist. Uue ühistu konsolideeritud käibeks kujuneb ligi 75 miljonit eurot ning päevane piima varumismaht ligi 500 tonni.

Tagasi üles