Eesti vanimate reisibüroode ühinemisele tõmmati ootamatult pidurit
Estravel: põhjendused on lihtsalt kurbnaljakad!

Wrisi senine omanik Aili Kägu.

FOTO: Tairo Lutter

Konkurentsiamet keelas Eesti suurima turismifirmal Estravel osta enamusosaluse turismifirmas Wris. Estraveli omaniku Aivo Takise sõnul panevad teda ameti põhjendused pehmelt öeldes muigama. 

"Mis puudutab otsust, siis loomulikult olen pettunud. Naljaga pooleks võin öelda, et olen väga uhke selle üle, et meie väike firma nii suureks ja tähtsaks tehti, et edasine laienemine on vaja riiklikul tasemel ära keelata," ütles Estraveli valdusfirma Estravel Holding OÜ omanik ja juht Aivo Takis BNS-ile.

Ta lisas, et kuna uudis on niivõrd värske, siis on edasine tegevuskava alles kooskõlastamisel.

"Pooleli me seda asja ei jäta. Kindlasti läheme mingil moel edasi, aga see on poolte kokkuleppe ja juristidega konsulteerimise küsimus, kuidas täpselt edasi läheme," rääkis Takis.

See, et Estravelile omistati konkurentsiameti poolt koondumise eelselt 64 protsenti eraisikutele suunatud reisiteenuste vahendamisest ja 37 protsenti äriklientidele suunatud reisiteenuste vahendamise turust, on Takise sõnul kurbnaljakas.

"Sellest peaks järeldama, et kui teha Tallinna tänavatel kiirküsitlus eestlase seas, kes üldse on kuskile välismaale sõitnud eraviisiliselt viimase aasta jooksul, siis kümnest inimesest kuus on ostnud kas oma pileti ja/või majutuse Estraveli kaudu. Loomulikult teame me kõik, et see ei ole nii," ütles ta.

"Tegelik tulemus oleks parimal juhul üks kümnest. See näitab konkurentsiameti poolt tehtud analüüsi ja töö kvaliteeti kõige ilmekamalt. Samas läks selle otsuseni jõudmiseks viis kuud aega, mitu ametnikku tegeles sellega ja tulemus on selline, mis paneb iga loogiliselt mõtleva inimese muigama," rääkis Estraveli asutaja.

Tema sõnul pole selline otsus mitte kellegi huvides, kuna kodumaiste reisibüroode kasutamine on Eesti elanike seas niigi aastast-aastasse kahanenud.

"Ostetakse kas otse tootja käest või piiriüleselt mujal maailmas tegutsevate online-reisibüroode või vahendusportaalide kaudu. Reisiteenuste vahendamine, toonitan, ei tähenda pakettreise soojale maale palmi alla, see tähendab kõiki reisiteenuseid – lennupiletid, hotellimajutus ja kõik, mis reisimisega seondub," rääkis Takis.

Tema sõnul kasutataksegi välismaal käimiseks põhiliselt üksikuid lennupileteid ja hotelle, mis on eraldi ostetud teenused ja jutt käibki nende vahendamisest.

Algses koondumistaotluses märkis Estravel, et tänu kasvavatele reisiteenuste summaarsetele ostumahtudele saanuks Estravel ja Wris üheskoos ligi soodsamatele hindadele ja hanketingimustele rahvusvaheliselt turul.

Soodsamad hinnad omakorda võimaldanuks koondujatel paremini konkureerida välismaiste reisibüroodega, kelle käes on oluline turuosa tänu piiriülestele ostudele, kuid mis ei kajastu avalikes andmetes ega riiklikus statistikas. Kodumaiste reisibüroode osakaalu suurenemine Eesti siseturul tooks riigile kasu nii otseste kui ka kaudsete maksude näol, millest riik praegu ilma jääb, märkis Estravel koondumisteates.

"Miskipärast konkurentsiamet pole huvitatud sellest, et Eesti reisibüroode konkurentsivõime kasvaks võrreldes välismaistega müüjatega, keda praegu kasutatakse selgelt rohkem lennupiletite ja majutuse tellimisel, võrreldes kodumaiste reisibüroodega, ja sellevõrra jääb Eesti maksutulu saamata," ütles ta.

"Reisibüroo ehk vahendusagentuur on ja jääb marginaalseks mugavusteenuseks, keda võib, aga ei pea kasutama keegi – ei erakliendid ega ärikliendid," ütles Takis. "Minu arvates on siin pill lihtsalt lõhki aetud ja tegeldud sellega, millega ei peaks tegelema. Minu andmetel on tegemist esmakordse pretsedendiga Euroopa Liidu lähiajaloos, kus ühe klassikalise reisiagentuuri koondumine teise samasugusega on ära keelatud."

Konkurentsiamet keelas reedese otsusega Estravelil osta enamusosalus turismifirmas Wris. Amet põhjendas otsust sellega, et koondumine kahjustaks konkurentsi kaubaturul, eelkõige turgu valitseva seisundi tekkimise või tugevnemise kaudu.

Reisikorraldaja Estravel Holding soovis omandada 75 protsenti turismifirma Wris aktsiatest. Konkurentsiamet võttis aprilli lõpus lisaaega otsustamaks, kas tehing heaks kiita.

Wris AS kuulub läbi valdusettevõtte Aka Holding OÜ Aili Käole. Kägu ostis ettevõtte Vjatšeslav Leedo Holostovi Kinnisvarahalduselt möödunud aasta oktoobris.

Estraveli konsolideeritud käive oli mullu 76,8 miljonit eurot, puhaskasum ligi 1,4 miljonit. Wris AS-i müügitulu oli 2018. aastal 11,9 miljonit eurot ja puhaskasum 211 000 eurot.

Tagasi üles