Helme rõõmustas liiga vara? Soomlaste väitel alkorallit pole

Martin Helme

FOTO: Erik Prozes / Postimees Grupp/Scanpix Baltics

Kuigi rahandusminister Martin Helme rõõmustas, et juulis kasvas alkoholiaktsiisi laekumine 40 protsenti ning kange alkoholi aktsiisi laekumine lausa kolm korda, siis Soome andmed seda veel ei kinnita.

Nii selgus, et juulis jõustunud Eesti alkoholiaktsiisi langetus Soome riikliku alkoholimonopoli Alko müüginumbreid eriti ei mõjutanud.

Alkoholi müük sajaprotsendiseks alkoholiks ümberarvutatuna kerkis juulis aastavõrdluses 0,7 protsenti, selgus Alko teisipäeval avaldatud andmeist.

Soomes peljati, et Eesti aktsiisilangetus vallandab uue soomlaste viinaralli. 1. juulil jõustusid Eestis alkoholi-, tubaka- kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muudatused, millega vähenesid õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisimäärad 25 protsenti.

Seaduseelnõu seletuskirja kohaselt anti ettevõtjatele võimalus langetada alkoholi hinda, et saada kontrolli alla 2015. aastal hoogustunud piirikaubandus Lätiga.

Alkoholi odavnemisel võivad väheneda Lätist soetatud alkoholikogused ja kasvada Eestist ostetud alkoholikogused.

Läti seim kiitis vastusammuna 8. juulil heaks kange alkoholi aktsiisi langetamise 15 protsendi võrra. Otsus jõustus augustist.

Madalam maksumäär jääb kehtima järgmise aasta 29. veebruarini.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles