Hiina lubas Trumpi uutele tollidele vastu lüüa, kaubanduskõnelused võivad laguneda

USA ja Hiina lipud. FOTO: ALY SONG / REUTERS

Hiina hoiatas reedel, et Trumpi ähvardus kehtestada alates septembrist uued tollid, ei jää vastuseta. Trump lubas neljapäeval maksustada kõik Hiina importkaubad, millel polnud siiani tolle, väärtuses 300 miljardit dollarit.

Hiina poolt hiljuti määratud uus saadik ÜROs Zhang Jun ütles, et Peking võtab Ühendriikide vastu kasutusele «piisavad vastumeetmed». Zhang kritiseeris teravalt Trumpi otsust ja leidis, et tema ähvardus on praeguste kaubanduskõneluste valguses äärmiselt vastutustudnetu. «Hiina positsioon on väga selge - kui USA tahab rääkida, siis me räägime ja kui nad tahavad võidelda, siis me võitleme,» ütles saadik reporteritele New Yorgis. 

Hiina välisministeeriumi kõneisik Hua Chunying ütles reedel, et Hiina ei anna järgi mitte mingisugusele survele ega väljapressimisele. «Me ei tagane põhimõtte pärast mitte sentimeetritki,» ütles ta reedel Pekingis ajakirjanikele ja lisas, et USA peab «oma illusioonist» välja tulema.  

Trump ütles neljapäeval Valges Majas toimunud pressikonverentsil, et ta ei taha kahe riigi vahel mitte võrdset kaubanduslepet, vaid sellist lepet, mis on USA kasuks, sest Hiina peab tasa tegema aastate pikkuse ebavõrdse kohtlemise. 

Trump ähvardas kehtestada uued tollid samal päeval, mil ta kohtus enda kaubandussaadikutega, kes olid naasnud järjekordsest kõnelustevoorust Shanghais. Väidetavalt ärritas presidenti kõneluste aeglane kulgemine ja hiinlaste järeleandmatus pea kõigis küsimustes. 

Tagasi üles
Back